Bez alata nema zanata, kaže poznata poslovica. Svima treba nešto od alata, najviše onima koji žive od zanata. Ali kad zatreba za nešto određeno, svakome bi dobro došla alatka za tu namenu.
Ovde ćemo se najpre pozabaviti dvema alatkama koje su aktuelne tokom leta i služe za košenje trave. Bez njih bi uređivanje dvorišta bilo znatno napornije, a naročito većih travnjaka, jer je košenje klasičnom kosom naporan posao i traži veštinu.
Kosilice za travu
Košenje trave je i obaveza, ali može biti i korisna zanimacija sa malo fizičke aktivnosti i puno uživanja u uređivanju dvorišta. Ali pod uslovom da imate kosilicu za travu da vam olakša posao. Kositi klasičnom kosom, kao što se radilo nekad, a i danas svuda gde nema ove korisne sprave, zaista je naporno. Utoliko više jer se ta veština retko uči i sve manje koristi.
Uređivanje dvorišta kosilicom za travu, gajenje cveća i ukrasnog drveća, ko ima uslove za to, predstavlja pravo zadovoljstvo. Ne traži previše energije ni vremena, a pogled na uređeno dvorište popravlja raspoloženje i ulepšava odmaranje, druženje sa prijateljima, čitanje ili neku drugu relaksaciju.
Za to zadovoljstvo dovoljna vam je kosilica za travu i par makaza, većih i manjih, za orezivanje ukrasnog drveća i imaćete sređeno dvorište za letnje uživanje.
Za pomoć koju daju kosilice za travu cena zaista nije velika. Kupovinu olakšavaju povoljni uslovi plaćanja, česti popusti i mogućnost otplate na više mesečnih rata. Zato bez dvoumljenja, neka kosilica za travu bude vaša produžena ruka koja će posao košenja obaviti brzo i lako.
Trimeri za travu
Još jedna alatka koja vam služi za istu namenu, jesu trimeri za travu. U odnosu na kosilice mogu imati prednosti u konkretnim uslovima, uglavnom vezanim za odlike terena koji se kosi. Trimeri lakše pristupaju mestima koja su kosilici nedostupna, kao što su uski prostori, ivičnjaci, precizno košenje oko drveća, žbunja, ograda, zidova, betonskih staza i cvetnih leja.
Trimeri su lakši za manevrisanje, ali u rukovanju njima treba biti jako pažljiv i oprezan. Mogu da izazovu opasne povrede ako se ne radi pažljivo i uz obaveznu upotrebu zaštitne opreme.
Na neravnim terenima trimeri za travu su pogodniji od kosilice. Još ako su to strme padine onda su teže kosilice nepraktične, jer treba više snage da bi se njima rukovalo. Rad otežava i košenje neočišćenih površina, gde ima kamenja, sitnog granja, što može oštetiti sečivo kosilice.
Trimeri za travu su lakši za manipulisanje, prevoženje i skladištenje, jer zahtevaju manje prostora od kosilica.
U poređenju sa cenom većih i jačih modela kosilica, za trimere za travu cena je obično niža. Zato nabavka ovih alata treba da bude prema potrebi i konkretnoj nameni. Ako uređujete manje dvorište onda vam i manja električna kosilica završava posao, ali ako su to velike površine onda vam je neophodna velika kosilica na benzin ili čak traktorska kosilica, a one su znatno skuplje.
Alat za svaku kuću
Ako govorimo o alatu koji valja imati u kući, onda je poželjno imati osnovni alat, tako da ponešto i sami možete uraditi. Šta spada u osnovni alat? Spisak može biti kraći ili duži, ali ono što češće može da zatreba je čekić, razna klešta, nekoliko raznih šrafcigera, univerzalni ključ, metar, testera…
Za veće i obimnije poslove treba angažovati majstore koji imaju svoj namenski alat. Za pojedine zanatske radove, kao što su električarski, vodoinstalaterski, molerski, keramičarski i drugi, potrebna je čitava kolekcija alata. To mogu biti bušilice, brusilice, šrafilice, šlajfarice, abrihteri, kružne testere, heftalice, glodalice, pištolji za farbanje i lepljenje… Spisak majsorskih alata je mnogo duži.
Ako ste ono što se zove “sam svoj majstor”, onda vam osim osnovnih treba i malo više alatki, obično onih univerzalnih koje češće zatrebaju.
Bušilice
Bušilice su svestrani alat koji se koristi u mnogim prilikama i dobro je imati jednu solidnu bušilicu u kući. Za bušilice cena se uvećava zbog neophodnosti korišćenja nastavaka za razne namene, kao što su burgije za drvo i metal ili nastavci za mešanje tečnih materijala u građevinsrstvu. Često zatrebaju za bušenje rupa, bilo u drvetu, na metalnim pločama, na zidu… Na primer, da okačite sliku. Bušilice sa podesivom brzinom mogu se koristiti za zavrtanje i odvrtanje šrafova, što je baš česta potreba u raznim situacijama, kao što je montaža nameštaja ili kuhinjskih elemenata.
Uz bušilice idu i razni nastavci koji se mogu namenski koristiti, za mešanje boja, lepka za pločice, maltera i drugih sličnih materijala. Specijalne bušilice koriste se kada je potrebna visoka preciznost, kao što je izrada nakita ili u stomatologiji. Bušilice spadaju u univerzalni alat i dobro dođu za razne popravke i radove u kući ili radionici.
Brusilica
Još jedna alatka poželjna je zbog svoje široke primene za različite obrade materijala, a to je brusilica.
Kod metalnih površina služi za uklanjanje neravnina, izravnavanje i pripremu za zavarivanje ili premazivanje.
Koristi se za glatko brušenje drvenih površina pre farbanja ili lakiranja i za oblikovanje ivica. Može da uklanja stare premaze i izravnjava podlogu za dalju obradu.
I kod nabavki brusilica cena se uvećava za neophodne nastavke, kao kod bušilica. Uz odgovarajuće diskove mogu da režu metalne šipke, ploče, cevi i profile, a specijalnim diskovima može se efikasno vršiti i precizno rezanje metala.
Najvažnije je izabrati odgovarajući disk i onda se mogu seći i plastika i tvrdi materijali, kao što su keramičke pločice, betonski blokovi i kamen.
Namenski diskovi koriste se za oštrenje alata - sekira, noževa, dleta i makaza. Zatim za poliranje metalnih površina, uklanjanje stare boje i korozije sa metalnih površina.
Brusilice su poželjan alat u radionicama i domaćinstvima zbog svoje svestranosti i efikasnosti u obradi različitih materijala.