Čulo sluha je najosetljivije čulo kod čoveka, a u najranijem detinjstvu ono je posebno osetljivo i podložno infekcijama. Imuni sistem malog deteta se tek razvija, te je uz prehlade i respiratorne infekcije, upala uha (otitis media) veoma čest zdravstveni problem.
Infekcije uha najčešće su praćene neprijatnim bolom i nelagodnošću. Iako se uglavnom uspešno leče, u pojedinim slučajevima moguće su komplikacije. Pred vama je tekst u kome ćemo predočiti najvažnije činjenice o upali uha kod dece, uključujući simptome, uzroke, prevenciju i lečenje.
Akutna i hronična upala uha
Upala uha može biti akutna ili hronična, zavisno od učestalosti i težine simptoma. U slučajevima akutne upale simptomatologiju odlikuje iznenadni nastanak, brzi tok razvoja tegoba i one najčešće traju kratko. Hronična upala uha je kompleksniji i ozbiljniji problem zbog dužine trajanja, učestalosti smetnji i većeg rizika da se razviju ozbiljnije komplikacije koje mogu biti praćene delimičnim ili potpunim gubitkom sluha.
Kako nastaje upala uha?
Upala uha je infekcija tzv srednjeg uha. To je predeo između bubne opne i unutrašnjeg uha, gde se nalaze delikatne malene kosti koje prenose zvučne vibracije od bubne opne do unutrašnjeg uha i omogućavaju nam da čujemo zvuke.
Eustahijeva tuba je skup cevčica koje povezuju grlo i srednje uho i imaju ulogu da regulišu pritisak vazduha u uhu i da spreče nagomilavanje tečnosti. Onda kada nastane akutna infekcija uha, dolazi do nagomilavanja cerumena koji ometa sluh i izaziva nelagodnost. Kod dece je češća pojava infekcije srednjeg uha, jer kod njih Eustahijeva tuba nije dovoljno razvijena, što otežava proces drenaže cerumena iz uha.
U detinjstvu je, pored prehlada, upala uha jedna od najčešćih zdravstvenih smetnji, a najučestalija je na uzrastu od trećeg meseca života pa do treće godine.
Koji su simptomi infekcije?
Prisustvo bilo kog od simptoma je znak da je potrebno bez odlaganja obratiti se pedijatru koji će dete uputiti na specijalistički pregled. Dečiji ORL specijalista radi preciznu dijagnostiku i određuje terapiju i druge korake lečenja.
Simptomi infekcije srednjeg uha najčešće se javljaju nakon prehlade i uključuju niz tegoba i smetnji:
- Bol u uhu,
- gubitak apetita,
- osećaj pritiska u ušima i oslabljen sluh zbog blokiranog uha,
- problemi sa spavanjem,
- pojačana drenaža iz uha u vidu žute, bele ili smeđe tečnosti, što je najčešće znak oštećenja bubne opne.
Poseban problem predstavlja činjenica da odojčad i deca kod koje se još uvek nije razvio govor nisu u mogućnosti da roditeljima saopšte svoje tegobe. Kod njih je neophodno pažljivo pratiti ponašanje i reakcije. Kada postoji sumnja da dete ima upalu uha najbolje je da roditelj lagano protrlja uvo deteta. Ukoliko ga boli, ono će to plačem jasno iskazati.
Prateći simptom upale uha je visoka telesna temperatura, najčešće od 38 stepeni Celzijusovih pa do 40 stepeni. Dete diše na usta i javlja se hrkanje. Zbog bolova prilikom gutanja, dete odbija da jede. Ovakvi simptomi mogu biti i znak pojave gnojnih čepova u grlu koji su posledica infekcije virusom ili bakterijom.
Uzroci upale uha
U najvećem broju slučajeva upalu uha izazivaju virusi koji uzrokuju i respiratorne infekcije, te je često ova upala zapravo prateća komplikacija prehlade ili gripa. Bakterije takođe mogu da uzrokuju infekciju srednjeg uha i to u najvećem broju slučajeva bakterije Streptococcus pneumoniae i Haemophilus influenzae.
Kod male dece uzrok upale uha mogu biti i nedovoljno razvijena eustahijeva tuba, zbog čega dolazi do nakupljanja tečnosti u srednjem uhu i stvaranja pogodnog okruženja za lako širenje bakterijske i virusne infekcije. Alergijske reakcije mogu biti praćene upalom uha kao i preterana i učestala izloženost dece duvanskom dimu.
Koji su faktori rizika?
Postoji više faktora rizika, a u najučestalije spadaju:
- nizak kalendarski uzrast - odojčad i deca do treće godine su biološki podložnija upali uha zbog nedovoljno razvijenog imunig sistema i srednjeg uha (eustahijeve tube). Isto tako bebe koje piju iz flašice češće imaju upalu uha zbog ulaska tečnosti u Eustahijevu tubu.
- genetska predispozicija - u nekim porodicama je ovo čest problem kod više članova u domaćinstvu što se dovodi u vezu sa genetikom.
- alergijske reakcije mogu biti praćene zapušenim nosom i oteklim grlom, što se posredno može odraziti na funkciju eustahijeve cevi i naknadno dovesti do upale uha.
- boravak dece u kolektivu gde u većoj meri dolaze u kontakt sa virusima i bakterijama.
- sezonski faktori - tokom jeseni i zime češće su infekcije i oboljenja gornjih disajnih organa kod dece, te je veća mogućnost i za upale uha.
Šta možemo da činimo kako bismo sprečili upalu uha kod deteta?
Nakon posete pedijatru i otorinolaringologu najverovatnije dobićete niz preporuka i saveta kako da smanjite učestalost infekcija unutrašnjeg uha kod svog deteta. Iako nije moguće potpuno otkloniti uzroke, moguće je preventivno delovati i ublažiti rizik.
Važno je pre svega razvijati i jačati imuni sistem deteta. Preduzeti sve da se smanji verovatnoća pojave prehlade, a posebno tokom prvih godinu dana života deteta. Kasnije razvijati higijenske navike kod dece, učiti ih redovnom pranju ruku i tome da svoj pribor za jelo i piće ne dele sa drugom decom iz kolektiva. Ne treba izlagati decu duvanskom dimu koji pored ostalog oštećuje i sluzokožu disajnih organa.
Dojenje je dobar vid prevencije, jer beba tom prilikom preko majčinog mleka unosi antitela koja su neophodna za razvoj i jačanje imuniteta. Ukoliko je moguće ne dopustiti detetu da pije iz flašice u ležećem položaju zbog mogućnosti da tečnost dopre u srednje uho i izazove problem.
Kako se postavlja dijagnoza i leči upala uha?
Ako primetite neki od gore navedenih simptoma odvedite svoje dete kod pedijatra na pregled. Pedijatar će pregledati dete koristeći otoskop, mali instrument sa svetlom kojim može videti unutrašnjost uha. Nakon što potvrdi da dete ima smetnje sa uhom, uputiće dete na pregled otorinolaringologu. ORL lekar će pažljivo i detaljno pregledati dete i tražiti znake crvenila, otečenosti, prisustvo tečnosti iza bubne opne ili druge znake infekcije.
Za potrebe dijagnostike i lečenja u nekim slučajevima lekar može preporučiti i neke dodatne testove poput timpanometrije, koja meri pritisak u srednjem uhu, kako bi se potvrdila dijagnoza.
Lečenje upale uha zavisi od težine infekcije i uzrasta deteta. U blažim slučajevima, infekcija može proći sama od sebe uz primenu saveta i prirodnih lekova, dok će u težim slučajevima biti potrebni lekovi, poput analgetika i antipiretika koji trebaju pomoći u smanjenju bola i visoke temperature. Po proceni lekara, uključuju se i antibiotici.
U retkim slučajevima, kada se tečnost stalno zadržava u srednjem uhu ili dolazi do čestih upala, može biti potrebna hirurška intervencija. Najčešći postupak je postavljanje ventilacionih cevčica kroz bubnu opnu kako bi se omogućilo isticanje tečnosti.
Zaključak
Blagovremeno opažanje simptoma, pravilna dijagnoza i odgovarajuće lečenje ključni su za sprečavanje komplikacija i olakšanje tegoba. Upale uha nije moguće uvek izbeći i skoro da nema osobe koja u detinjstvu nije imala ovaj problem.
Preventivno roditelji mogu da preduzmu niz aktivnosti kako bi umanjili rizik od razvoja upale kod svog deteta. Prevencija obuhvata dojenje, izbegavanje duvanskog dima i održavanje higijene i to su samo neki od načina da se smanji učestalost infekcija. Sa adekvatnom negom i brigom kod kuće i dobrom terapijom, većina dece uspešno se oporavlja bez trajnih posledica i smetnji po normalan rast i razvoj.