ciscenje kuhinje, prolecno ciscenje kuhinje

Proleće je pravo vreme za veliko čišćenje i temeljno pospremanje doma, kada se naprosto svi iznenada provrednimo i ne nedostaje nam motivacije da svaki kutak stana dovedemo u red, pripremajući ga za toplije dane. Redovno čišćenje kuhinje, kao centralne prostorije svakog doma, od posebne je važnosti, pogotovo kada se ima u vidu činjenica da se u njoj svakodnevno pripremaju brojni obroci za celu porodicu.

Ono podrazumeva mnogo više od svakodnevnog pranja posuđa. Pored toga što je redovno čišćenje kuhinje važno iz higijenskih razloga, utiče i na produžavanje životnog veka svih kuhinjskih elemenata. Neka sa lepim vremenom i vaša kuhinja zablista prolećnom svežinom. Raskrilite kuhinjske prozore i podignite roletne, pustite proleće da uđe u vašu omiljenu prostoriju. Vreme je za detaljno prolećno čišćenje kuhinje!

Čišćenje kuhinjskih površina

Kada čistite kuhinjske površine, logično je da to uvek treba da činite odozgo naniže. Najpre očistite paučinu i prašinu sa visećih kuhinjskih elemenata, potom radnu ploču, zatim kuhinjske aparate i belu tehniku, kao i stolove i stolice, a tek na kraju očisite podove. Važno je da za čišćenje uvek koristite čiste krpe i četke. Prašinu i ostatke hrane ćete najefikasnije ukloniti ukoliko površine brišete kružnim pokretima.

Ukoliko u kuhinji imate kvarcne radne ploče, to će vam umnogome olakšati čisćenje, jer se one relativno lako održavaju i čiste. Za osetljivije materijale (npr. površine od granita, mermera i sl.), izbegavajte abrazivna sredstva i grube sunđere i žice koji mogu oštetiti površinu radne ploče.

Čišćenje sudopere

Da li ste znali da čak i smeđi pek-papir možete koristiti kao sredstvo za čišćenje slavina, kako u kuhinji, tako i u kupatilu? Dovoljno je da izgužvanim papirom za pečenje (nenakvašenim) istrljate kuhinjske slavine, pa da dobijete sjajne rezultate. Odvodni otvor možete očistititi koristeći alkoholno sirće i sodu bikarbonu, prirodni mineral čija je čudotvornost dobro poznata kada je u pitanju čišćenje doma. Pored toga što je efiksano, ovo univerzalno sredstvo za čišćenje takođe je i ekološki prihvatljivo. Tvrdokorne mrlje i naslage kamenca u sudoperi možete ukloniti koristeći četkicu za sudoperu, a sirće će doprineti blistavom sjaju. Umesto sirćeta, možete koristiti i limun.

Šporet i rerna

Čišćenje rerne i šporeta je verovatno najomraženiji deo posla kada je u pitanju sređivanje kuhinje, jer se ovaj kuhinjski inventar obično najbrže i najlakše zaprlja, a uz to nečistoća na njima je najtvrdokornija. Soda bikarbona se i ovde pokazuje kao čudotvorno sredstvo. Ukoliko u bočici s raspršivačem pomešate jednu kašičicu s pola litra vode i time poprskate zaprljanu rernu, prisustvovaćete pravom čudu kada nakon petnaestak minuta vlažnom krpom obrišete poprskanu površinu. Imajte u vidu da grejače rerne ne smete prskati nikakvim sredstvima, pa čak ni ekološkim, već ih npr. možete očistiti mekom četkom.

Na sličan način možete očistiti i šporet – nekoliko kašičica sode bikarbone izmešajte sa 100 ml vode. Nakon što smesu nanesete sunđerom, ostavite 5 minuta da deluje i obrišite površinu šporeta vlažnim sunđerom. Za tvrdokorniju prljavštinu i zagorele ostatke hrane ćete možda morati da koristite jača hemijska sredstva. Većina kuhinja je danas opremljena šporetom sa staklenim i keramičkim pločama. Ako je to slučaj i kod vas, važno je da prilikom njihovog čišćenja koristite isključivo mekane sunđere i krpe, jer je to jedini način da izbegnete ogrebotine ovih osetljivih površina. Možete ih koristiti u kombinaciji sa specijalnim sredstvima namenjenih čišćenju metalokeramičkih ploča.

Saveti za čišćenje frižidera

Pripremite svoj frižidere za sezonske namirnice. Redovno čišćenje frižidera je posebno važno kako biste sprečili širenje bakterija. Dok ga čistite, on obavezno mora biti isključen. Najpre ostavite da se deo sa zamrzivačem odledi. Da biste ubrzali topljenje leda, u isključeni frižider ubacite činiju napunjenu vrelom vodom. Vodu ćete verovatno morati da menjate više puta, u zavisnosti od zapremine frižidera. Čišćenje možete obaviti koristeći jabukovo sirće i vodu (pomešani u odnosu 1:2), dok je za čišćenje polica unutar frižidera dovoljna samo voda. Ne zaboravite da firžider vlažnom krpom očistite na kraju i spolja i da ga dobro proluftirate pre nego što ga ponovo uključite.

Prolećno čišćenje podova

Podovi, naravno, ostaju za kraj. Redovno brisanje podnih površina posebno je važno u proleće, kada se na njima skupljaju polen i prašina. Prilikom čišćenja podova najpre treba ukloniti mrvice i ostatke hrane, a zatim ih prebrisati odgovarajućim sredstvom za čišćenje u zavisnosti od vrste materijala (laminat, pločice, parket i sl.).

Još neki saveti za prolećno čišćenje kuhinje

Ne zaboravite da temeljno očistite kuhinjske ormariće i reorganizujte njihov unutrašnji prostor. Proverite rokove namirnica i oslobodite prostor za sveže.

Redovno provetravajte kuhinju tokom prolećnih i letnjih dana. Unesite miris i dah proleća u kuhinjsku prostoriju tako što ćete je oplemeniti saksijama različitog začinskog bilja, poput ruzmarina, nane i bosiljka.

Trenutno: Se čita...

Najnovije: Na portalu