Ne bi trebalo da bude u novčaniku sa ostatkom gotovine
Postoji mnogo prodavnica u kojima je plaćanje moguće samo u gotovini. A ako nemate gotovinu, onda vam pomaže trik sa presavijenom novčanicom od 50 evra, u suprotnom morate ići u banku ili do najbližeg bankomata.
Kako u Srbiji u većini prodavnica primaju samo dinara, vaša izabrana suma može da bude na primer 2.000 dinara.
Različiti su ukusi kada je u pitanju plaćanje: neki više vole da koriste karticu ili mobilni telefon, drugi se zaklinju u gotovinu.
Ne želimo da započinjemo debatu o tome šta je bolje, ali ako želite da budete sigurni, uvek treba da imate nešto novca sa sobom, piše časopis feniks.magazin.de.
Ako vam je baterija mobilnog telefona prazna, ne možete da platite onlajn, ako terminal za plaćanje ne radi, čak ni najbolja kreditna kartica vam ne može pomoći.
Ali bez obzira na to kako odlučite da platite, uvek bi trebalo da imate novac za hitne slučajeve u svom novčaniku.
Na primer, kod kuće uvek treba da imate određenu sumu novca za vanredne situacije. Ali kako da osigurate da uvek imate gotovinu sa sobom za hitne slučajeve?
Ovaj mali trik vam može pomoći. Novčanica za hitne slučajeve ne bi trebalo da bude u novčaniku sa ostatkom gotovine, jer postoji veliki rizik da ćete je jednostavno tako potrošiti.
Novčanicu je najbolje preklopiti po dužini kako bi “nestala” dublje u novčaniku. A ako je i dalje vidite, presavijte novčanicu na četvrtinu i stavite je u otvor za kreditnu karticu.
Koliko gotovine se preporučuje za hitne slučajeve?
Naravno, koliko vam je potrebno za hitan slučaj uvek zavisi od situacije. Vredi razmisliti o tome šta bi za vas moglo biti hitno.
Pod pretpostavkom da zaista ne možete da koristite karticu i morate da platite npr vožnju do kuće, da li će 2.000 dinara biti dovoljno? Ako ne putujete predaleko od kuće tokom dana, to bi moglo biti u redu.