Vaga je alatka kojoj se često obraćamo da bismo proverili svoju telesnu težinu, ali nije uvek potpuno tačna.

Iako nam brojevi na ekranu mogu pokazati promene, rezultati merenja zavise od različitih faktora koji često daju iskrivljenu sliku stvarnog stanja.

Trener Josip Jozić za Pomaknigranice.hr objašnjava da pojedinačna merenja često nisu tako precizna kao nedeljni prosek.

Zašto vaga može pokazati različite rezultate?

„Ako ste juče pojeli obrok kasnije nego inače, konzumirali više soli ili ugljenih hidrata, loše varili, manje spavali ili ste pod većim stresom, vaša težina će izgledati veća zbog zadržavanja vode u organizmu“, kaže Jozić. Kod žena, menstrualni ciklus takođe može dovesti do povećanog zadržavanja vode i lažnog utiska o dobijanju viška kilograma.

Prilikom vaganja važno je uzeti u obzir površinu na kojoj stoji vaga. Digitalne vage su obično tačnije, ali moraju biti postavljene na ravnu i čvrstu površinu kao što su pločice. Ako je vaga postavljena na tepih, rezultati mogu biti netačni. Stručnjaci preporučuju merenje ujutru, nakon buđenja i odlaska u toalet, a pre obroka ili fizičke aktivnosti.

Jozić savetuje vaganje najmanje četiri puta nedeljno, a zatim izračunavanje proseka. „Dodajte četiri vrednosti i podelite ih sa četiri – taj prosek daje realniju sliku vaše stvarne težine. Uporedite samo nedeljne proseke“, savetuje on.

Broj na vagi nije sve

Ako rezultati nisu onakvi kojima ste se nadali, to ne znači nužno da radite nešto pogrešno. Promena sastava tela, kao što je povećanje mišićne mase uz smanjenje telesne masti, može zadržati broj na skali istim, iako telo izgleda i oseća se drugačije.

Vaga može biti korisna smernica za dugoročne ciljeve, ali ne bi trebalo da postane opsesija. Svakodnevno praćenje svake male promene često dovodi do stresa i demotivacije. Najvažnije je fokusirati se na kontinuirani napredak i prilagoditi ishranu i fizičku aktivnost ciljevima. Na kraju, zdravlje i osećaj u sopstvenom telu su važniji od bilo kog broja na skali.

Trenutno: Se čita...

Najnovije: Na portalu