Važnije je nego što mislite – kako da se najbolje zaštitite od hladnoće?

Izbegavajte naporne fizičke aktivnosti na otvorenom i pružite pomoć onima koji su često sami. Ne ostajte napolju duže nego što je potrebno.

Osobama sa hroničnim oboljenjima, naročito srčanim i respiratornim problemima, savetuje se da izbegavaju boravak na niskim temperaturama, posebno u ranim jutarnjim i kasnim večernjim satima.
Pratite vremensku prognozu i upozorenja. Ako su vremenski uslovi nepovoljni, najbolje je ostati u zatvorenom prostoru.

Oblačite se slojevito, koristeći materijale koji zadržavaju toplotu poput vune, polipropilena i svile. Spoljni sloj odeće (kaput, jakna) treba da bude otporan na vetar i vlagu. Glavu zaštitite kapom koja pokriva uši, ruke rukavicama, a usta šalom kako biste sprečili direktno udisanje hladnog vazduha, što je posebno važno za osobe sa srčanim i plućnim oboljenjima.

Nosite toplu i udobnu zimsku obuću koja ne propušta vlagu. Budite oprezni kada je poledica, ledena kiša ili sneg na tlu, jer klizavi trotoari povećavaju rizik od padova i povreda.

Ako kod osoba koje dugo borave napolju (planinari, vojnici, izletnici) dođe do znakova hipotermije ili promrzlina (trnjenje, gubitak osećaja u prstima, bleda koža, bol), odmah ih treba skloniti u topao prostor, skinuti vlažnu odeću i postepeno zagrevati pokrivanjem ćebetom, ali ne direktnim izlaganjem izvoru toplote.

Preporučuje se konzumiranje toplih napitaka bez alkohola (čaj, supa) i po potrebi traženje medicinske pomoći.

(24sata.hr)

Trenutno: Se čita...

Najnovije: Na portalu