U anglosaksonskim jezicima izraz Kako si? je u stvari samo neka vrsta pozdrava na koji se ne očekuje nikakav odgovor. U našem podneblju, međutim, redovno odgovaramo sa Dobro. Većina nas ni ne očekuje drugi odgovor.
Međutim, ako sprovedete neku vrstu eksperimenta i iskreno odgovorite kada vam nije dobro, i kažete koji vas problemi zaista muče, na drugoj strani možete dobiti zbunjen, iznenađen pogled, a osoba često ni sama ne zna šta da odgovorite osim – Biće bolje, sačekajte i ostalo.
Nijedna strana nema koristi od takvog razgovora, a mi postavljamo pitanje, u većini slučajeva, čisto reda radi.
Pitanje Kako si? smatra se najbeskorisnijom kombinacijom reči u svetu komunikacije. Osoba koja pita zapravo ne želi da zna odgovor, a osoba koja odgovara ne govori istinu. Nijedna strana nema koristi od ovoga.
Ali, prema istraživačima s Harvarda koji su sproveli istraživanje o komunikaciji, a koje je objavljeno u časopisu Journal of Personality and Social Psychology, ključ za izvlačenje maksimuma iz kratkog razgovora je jednostavno postavljanje dodatnih pitanja drugoj osobi.
U nizu eksperimenata, istraživači su analizirali više od 300 onlajn razgovora i otkrili da su oni kojima su postavljana značajnija pitanja druga osoba bila dopadljivija, a mogli su i da nauče nešto novo o svom sagovorniku.
Naime, kada neko postavi pitanje izražavajući dublje interesovanje, on se doživljava kao osoba sa većom empatijom, interpersonalnim konstruktom koji uključuje slušanje, razumevanje, potvrđivanje i brigu za drugu osobu.
Jedno takvo pitanje koje možete da postavite je: „Šta vam se zanimljiva desila u poslednje vreme?“
Time dajete drugoj strani priliku da se osvrne na događaje iz svoje nedavne prošlosti, podstičete je na razmišljanje i analiziranje, a istovremeno joj dajete priliku da se lično uveri kako je, uprkos svemu, njen život zanimljivo. Koliko god izgledalo suprotno, svako od nas je u protekloj nedelji doživeo nešto vredno pomena.
Pored toga, ta osoba će vas doživljavati kao nekoga kome je zaista stalo do drugih, koga istinski zanima više od floskula, a možda će vas upravo ova reakcija nagnati da češće uključite ovo pitanje u svoj svakodnevni život, piše Zadovoljna.hr.