U vašoj kući se nalazi skriveno leglo bolesti – niko ne čisti ova mesta, a puna su prljavštine!
Koje površine u domu treba redovno dezinficirati?
Održavanje čistoće u domu veoma je važno za zdravlje i blagostanje porodice, ali je važno znati razliku između čišćenja i dezinfekcije i kada je potrebno primeniti koji pristup. Ponekad je dovoljno koristiti blage proizvode za čišćenje, dok su u drugim slučajevima neophodni snažniji dezinfekcijski proizvodi, naročito u područjima gde ima više bakterija i virusa, prenosi 24sata.hr.
Razlika između čišćenja i dezinfekcije
Čišćenje pomaže u uklanjanju prljavštine i smanjenju broja mikroba na površini, dok dezinfekcija ide korak dalje, eliminirajući štetne viruse i bakterije. Dezinfekcija je posebno bitna ako neko u domaćinstvu ima oslabljen imunitet ili je bolestan.
Površine koje se retko koriste
Površine koje se retko koriste, kao što su visoke police ili teško dostupna mesta, dovoljno je čistiti kada postanu vidljivo prljave. Na primer, ventilatori, tepihe i lajsne treba povremeno čistiti sapunom i vodom i nije neophodno često dezinfikovati ove površine.
Međutim, uvek treba prvo očistiti površinu, a tek zatim primeniti dezinfekciju. Na taj način se uklanja većina prljavštine, a dezinfekcijska sredstva postaju efikasnija.
Fokusirajte se na često dodirivane površine
Dezinfekcija nije samo za vreme bolesti. Površine koje se često dodiruju, poput kvaka, prekidača za svetlo i radnih pultova, treba redovno čistiti i dezinfikovati kako bi se smanjilo širenje bakterija i virusa. Neke od ovih površina uključuju:
– kuhinjske i kupaonske radne plohe
– ručke WC-a
– umivaonike
– predmeti za pripremu hrane (daske za rezanje, poklopci kanti za smeće)
– posude za začine
Izbor pravih proizvoda
Za pravilnu dezinfekciju važno je koristiti odgovarajući proizvod. Sapun i voda su odlični za uklanjanje prašine i prljavštine, ali za eliminisanje štetnih mikroba potrebno je koristiti hemijske dezinficijense.
Prilikom upotrebe, obavezno pročitajte uputstva proizvođača kako biste se uverili da pravilno koristite proizvod i da ga ostavite dovoljno dugo na površini kako bi bio efikasan.
Odabir odgovarajućih alata
Alati za čišćenje zavise od stepena prljavštine. Za tvrdokorne mrlje koristite abrazivne četke ili mrežaste sunđere. Za lakša čišćenja bolje je koristiti papirne ubruse ili jednokratne maramice, jer višekratni alati poput sunđera mogu zadržavati mikroorganizme. Ako koristite višekratne alate, obavezno ih dezinfikujte nakon svake upotrebe – na primer, pranjem u vrućoj vodi ili uz dodatak izbjeljivača.
Kada je neko bolestan
Kada je neko bolestan, dezinfekcija treba da bude pojačana, posebno na površinama koje se često koriste. Većina proizvoda za domaćinstvo efikasna je protiv virusa poput gripa i prehlade, ali za specifične patogene, proverite spisak registrovanih proizvoda.
Na kraju, najvažniji korak je pranje ruku. Redovno i temeljno pranje ruku sapunom i vodom najbolji je način da se smanji prenos virusa između ljudi i površina.
Pravilnim čišćenjem i dezinfekcijom, vaš dom može ostati zdrav i siguran za celu porodicu.