Nemački svemirski centar (DLR) u Kelnu traži volontere koji bi učestvovali u istraživanju koje bi trebalo da pomogne astronautima. Volonteri će dobiti 18.000 evra za 60 dana trajanja istraživanja.
Kako prenosi DLR, „zemaljski astronauti“ bi trebalo da simuliraju dugo putovanje u bestežinskom stanju do druge planete tako što bi ležali u krevetu spuštene glave 60 dana.
Istraživači žele da istraže koje metode se mogu koristiti da bi se izbegle posledice bestežinskog stanja koje se astronauti plaše, kao što su vrtoglavica i gubitak koordinacije.
Prema DLR-u, kreveti učesnika studije biće nagnuti šest stepeni tako da su im glave niže od stopala. – Sa ovom sklonošću, tečnosti u telu kreću se gotovo na isti način kao astronauti u svemiru, rekao je šef studije Edvin Molder, a prenosi časopis Feniks.
Posledice takvog ležanja su povećanje pritiska u glavi, fizička neaktivnost izaziva pucanje mišića i kostiju, narušava se osećaj ravnoteže i menja kardiovaskularni sistem.
DLR piše da su takva istraživanja pored kreveta uobičajena od 1980-ih i da su do sada pružila važan uvid u svemirska putovanja. Trenutno je fokus istraživanja prvenstveno na dugoročnim misijama na Mars.
– Polaznici aktuelne studije, koja bi trebalo da počne u septembru, dobiće nadoknadu od 18.000 evra za 60 dana u krevetu. Ali to nije lak novac, naglasio je šef studije Molder.
Neprekidno ležanje dva meseca je „pravi izazov”.
Mogu se prijaviti ljudi između 24 i 55 godina koji su visoki od 1,53 do 1,90 metara i imaju indeks telesne mase (BMI) od 18 do 30 Morate biti zdravi, nepušač i dobro govoriti nemački.