Uskoro počinje nova školska godina i pored knjiga, svezaka i ostalog školskog pribora, veliki udar na roditeljski budžet čini i kupovina školskog ranca.
Prilikom odabira ranca za prvake, važno je uzeti u obzir detetovu visinu, težinu i starost, te karakteristike njegova razvoja. Osim toga, ranac ne bi trebalo da bude težak.
„Težina praznog ranca ne sme biti veća od 700 grama, a kad je napunjen s udžbenicima i sveskama, ne sme biti teži od deset posto detetove težine“, rekao je ortoped Niso Odineva.
Najbolji rančevi za prvake su anatomski.
„Posebno su prikladni ruksaci s ortopedskom podstavom koja čvrsto prianja uz detetova leđa“, dodaje Odineva.
Stručnjaci pozivaju da obratite pažnju na veličinu ranca. On nikako ne sme da bude prevelik. Njegov gornji deo ne sme da vrši pritisak na vrat, a donji deo na donji deo leđa.
Istraživanja pokazuju da se 65 posto dečjih bolova u vratu i ramenom pojasu, te 35 posto u lumbalnom delu kičme, javlja kao posledica teških torbi i ranaca. Fizioterapeuti preporučuju da se deca bave fizičkom aktivnošću kako bi se njihovo telo zdravo razvijalo, a jačanje mišića pomoći će i kod nošenja teškog ranca.
Kako dubinski oprati prošlogodišnji školski ranac
Zahvaljujući društvenim mrežama na kojima se dele najbolji saveti kako uštedeti novac uoči početka nove školske godine, roditelji ne moraju nužno ‘bankrotiraju‘. Tako je na TikTok profilu Homeaglow, osvanuo video vezan za čišćenje prošlogodišnje školske torbe.
Ovaj savet mogao bi da pomogne svim roditeljima čija su deca prošle godine izabrala ranac sa omiljenim likovima, a koji bi ove godine želeli da izbegnu kupovinu novog, još skupljeg.
@homeaglow_ Time to wash backpacks for back-to-school! What other fall cleaning tasks are on your list? #cleaninghacks#cleaningtiktok#cleaningtips#cleanhome#cleaningmode#simplecleaningtips#cleaningmotivation#fallcleaning#backtoschoolcheck
Na snimku se vidi dubinsko čišćenje dva školska ranca: malo sode bikarbone i deterdženta za veš dodaju se u kadu dopola napunjenu toplom vodom, a zatim se rančevi potapaju u rastvor. Takođe je preporučljivo da ih malo promešate kako bi rastvor ušao u unutrašnji deo ranca. Otprilike pola sata kasnije možete videti prljavu vodu sa ostacima blata i sitnicama iz ranca. Nakon toga ih je potrebno dobro oprati i osušiti.
Pratioci profila Homeaglov, koji redovno objavljuje savete za čišćenje kod kuće, pitali su se u komentarima da li ne bi bilo bolje i jednostavnije rančeve samo staviti u veš mašinu, ali nisu sve školske torbe namenjene za pranje u bubnju. Zbog toga je uvek preporučljivo da proverite etikete sa uputstvima proizvođača, ali ručnim pranjem svakako je lakše uočiti i tretirati mrlje na mekim vlaknima. Istovremeno, soda bikarbona je dobrodošlo rešenje jer je, prenosi Mirror.co.uk, prirodno sredstvo koje razgrađuje masnoću i prljavštinu i neutrališe mirise, a da pritom ne ostavlja tragove.