Ako ne možete da se odlučite između grejalice, TA peći ili klima uređaja – ovo su saveti električara.

Kako se grejati, a pritom i donekle bar uštedeti na električnoj energiji i koji je aparat za grejanje najsigurniji – pitanja su koja već muče sve one koji nemaju centralno gradsko grejanje ni mogućnost da se greju na ogrev.

Najopasnije na šta se možete odlučiti je da sami probate da napravite grejalicu, jedan je od prvih saveta koji je dao elektrotehničar Tomislav Micić gostujući na Prvoj TV.

Opasnost od grejanja na drva u stanovima

Video sa uputstvom za pravljenje grejalice od saksija i sveća nedavno je preplavio internet, a Micić upozorava da može da zapali i stan.

„Takvo grejanje nikako nije pametno, može da izazove da se malo ogrejete, a malo gušite u dimu. Potrebno je mnogo sveća, a dale bi vrlo lokalnu toplotu. Nećemo sigurno ložiti u dnevnoj sobi, to nikako nije dobro – rekao je on.

Naveo je i lični primer kako ovom prilikom za kratko vreme može doći i do požara. On je takođe upozorio i da su u zgradama dimnjaci najčešće van funkcije i da vreba opasnost i od toga da se neko, nakon decenija nekorišćenja dimnjaka u zgradi, ove godine odluči na grejanje na drva odnosno na upotrebu smederevca.

„Dim je takođe problem sa grejanjem kuće. Pašće nekome na pamet da se greje i na smederevac u stanu, da izvuče sulundar u dimnjak. Međutim, u zgradama su mnogi dimnjaci van upotrebe ili su na njih priključeni aspiratori iz kuhinja stanara. Ako uključite smederevac gde su priključili aspirator, komšijama će se stan napuniti dimom. Današnji uslovi života u urbanoj sredini nisu pogodni za takve poteze“, rekao je on.

Elektrotehničar Micić je dodao i da je ugljen monoksid jedan od glavnih „okidača“ tragedija koje se dešavaju u stanovima i da svake zime tako neko nastrada.

„Ako imate kaljevu peć u stanu, vi ne znate u kakvom je stanu taj dimnjak, neki su zapušteni decenijama a neki potpuno zatvoreni. Isti je problem kao sa smederevcem, ali je smederevac možda i opasniji. Veća je površina koja greje, žar može da ispadne, da vam zapali tepih… Ali po odvodima je najkritičniji“, rekao je on.

Koji su uređaji najveći potrošači, a koji najbezbedniji

On je objasnio, kada je u pitanju potrošnja električne energije, na svakom je aparatu precizno navedeno koliko troši.

„Na svakoj piše njena snaga, koliko je vati, postoje od 9 kilovata trofazni kaloriferi, oni mnogo troše ali greju veći prostor. Treba grejno telo prilagoditi, kvarcna peć je dovoljna za malu sobu, da se uključi samo jedna cev na 800 vati“, rekao je on.

„U ovakvim uslovima, kao što je sada gde je relativno toplo, tada je najefikasniji klima uređaj, tri puta manje će potrošiti struje, a zagrejati jednako dobro kao uređaji koji imaju samo grejače. U tom smislu je sad najbolja klima, sve dok mnogo ne zahladni, a kada dođe zima bićemo prinuđeni da uključimo bilo šta, samo da bismo se ogrejali. Inverter klima je još bolja, tu su i toplotne pumpe koje rade po istom principu ali greju veći prostor“, rekao je on.

Kada je u pitanju štednja ali i bezbednost, on kaže da su TA peći prilično bezbedne.

„One su kod nas prisutne i dobre su jer troše noćnu struju, koja je mnogo jeftinija, a tokom dana nam daju toplotu“, rekao je on.

Trenutno: Se čita...

Najnovije: Na portalu