Farbanje jaja u lukovini donosi ne samo prelepe boje već i očuvanje tradicije koja seže duboko u našu prošlost. Kao što su naše bake nekada s ljubavlju farbale jaja na ovaj način, tako i danas mnogi ponovo otkrivaju lepotu prirodnih boja, izbegavajući hemikalije i vraćajući se korenima, prenosi danas.rs.
A koju ćete boju dobiti zavisi od:
-Količine ljuski luka koje koristite.
-U koliko vode kuvate ljuske luka.
-Boje jajeta, odnosno da li je u pitanju belo jaje ili smeđe, jer proizvodi različite nijanse boje.
Kako da ne ‘razbijete jaje’
Kuvanje jaja direktno u boji može zvučati pomalo riskantno. Šta ako jaje pukne kada ga umočite i unutra se potpuno oboji? Bez brige, ovo je veoma malo verovatno da će se desiti sve dok u vodu dodate dobru količinu soli, što pomaže da se jaje ne razbije. Važno je i da jaja spuštate nežno u vodu, a ne da ih ubacujete.
Ono što vam je potrebno je:
2,5 litara vode
ljuske od 10 velikih lukova
200 ml vinskog sirćeta
2 kašike soli
10 jaja
svinjska mast
papirne ubruse
Dodajte ljuske luka u srednju šerpu za kuvanje.
Sipajte 2,5 litra vode i 200 ml sirćeta u šerpu. Dodajte so i pustite da provri. Smanjite temperaturu na srednje i kuvajte na laganoj vatri oko 40 minuta. Sklonite sa vatre i ostavite da se ohladi 10-15 minuta.
Farbanje jaja:
Dobro operite jaja i osušite ih kuhinjskim ubrusom.
Kašikom pažljivo jedno po jedno jaje umočite u boju. Kada ste dodali sva jaja u šerpu, vratite šerpu na vatru i kuvajte na srednjoj temperaturi oko 30 minuta.
Sklonite sa vatre i ostavite jaja u šerpi da odstoje barem pola sata. Prebacite jaja na tanjir i ostavite ih da se osuše. Ne trljajte jaja dok su još mokra.
Premazivanje jaja:
Na papirni ubrus stavite malo domaće masti i nežno svako jaje utrljajte dok ne postane sjajno sa svih strana.