Baštovani otkrili trikove da orhideje budu savršene
Orhideje su mnogima omiljeno cveće koje ulepšava životni prostor. I dok nekima s lakoćom polazi za rukom da gaje ove tropske cvetnice, drugi muku muče da ih održe u životu.
Najčešći problemi sa kojima se susreću uzgajivači orhideja su truljenje korena, požutelo lišće, izostanak cvetanja i gljivice koje napadaju biljku.
Požutele listove spasava šećerna vodica
Da biste oporavili orhideju čije je lišće počelo da žuti, skinite oštećene listove, u pola litra vode dodajte kašičicu šećera, pa spustite saksiju u tu vodu na sat vremena jednom sedmično.
Potom ocedite saksiju sa orhidejom od viška vode i postupak ponavljajte svakih nedelju dana dok se biljka sasvim ne oporavi.
Cimet za osušene grane
Grane orhideje znaju da se osuše i postanu drvenaste. Da biste spasili biljku od daljeg propadanja, odsecite suve grane skalpelom, pa na vrhove stavite malo cimeta. Pazite samo da cimet ne padne na koren biljke.
Kad koren posivi, napravite rupice na saksiji sa strane kako bi koren dobijao dovoljno vazduha, spustite saksiju sa orhidejom u veću posudu sa odstajalom vodom i držite je tako sat-dva. Potom ocedite saksiju sa biljkom od viška vode.
Voda sa korom od banane za brži oporavak
Ukoliko orhideja počne da se suši, u litar vode spustite kore od dve banane i ostavite da odstoji dva dana. Ovom vodom zalivajte biljku.
Stres i promena mesta za bujnost
Ukoliko je orhideja zdrava, a ipak ne izbacuje cvetove, verovatno joj ne odgovara mesto na koje ste je stavili. Uzgajivači savetuju da orhideji priredite „stres“: sklonite je u mračni deo doma i nemojte je zalivati bar desetak dana. Potom je vratite blizu prozorskog stakla i dajte joj malo vode – ubrzo će početi da cveta.
Voda sa cimetom za bujnost
U teglu sa vodom spustite dva štapića cimeta i ostavite da odstoje desetak dana. Potom tom vodom oprezno zalijte orhideje, pazeći da voda ne pada direktno na koren biljke. Orhideje će biti bujnije i lepše, piše Telegraf.