Vodeni kamenac – taj gadni neprijatelj koji se ušunja u kupatilo kada ga najmanje očekujemo. U početku se neprimetne bele mrlje brzo pretvaraju u tvrdokorne mrlje koje ne nestaju ni nakon temeljnog čišćenja. Ako imate tvrdu vodu, onda znate o čemu pričamo. Čini se da se nakuplja brže nego što možemo da očistimo, a tuš kabina gubi svoj prvobitni sjaj. Ali da li ste znali da postoje jednostavni trikovi koje možete koristiti da prevaziđete ovu tvrdoglavu nevolju bez previše napora? I to sa prirodnim sastojcima iz kuhinje!
U nastavku ćemo otkriti nekoliko korisnih saveta o tome kako se uhvatiti u koštac sa ovim izazovom i kako sprečiti da se te tvrdoglave bele mrlje ponovo pojave.
Kako ukloniti kamenac i sprečiti da se ponovo pojavi
Kamenacje smetnja sa kojom se suočava skoro svaki vlasnik tuš kabine, posebno u područjima sa tvrdom vodom. Stvar nije samo estetska – pored neatraktivnih belih mrlja koje kvare izgled, dugotrajno nakupljanje kamenca može oštetiti armature, cevi i staklene površine. U nastavku ćete naučiti kako efikasno ukloniti kamenac i šta učiniti da se on u budućnosti sporije akumulira ili da se uopšte ne akumulira.
Uklanjanje kamenca: šta koristiti?
Sirće i limun – prirodni klasik
Najklasičniji i prirodniji metod za uklanjanje kamenca je upotreba sirćeta. Pomešajte belo sirće sa vodom u razmeri 1:1, poprskajte površine i ostavite da deluje oko 15 minuta. Zatim obrišite površine mekom krpom ili sunđerom, a po potrebi koristite četku za tvrdokornije mrlje. Sirće sadrži sirćetnu kiselinu, koja efikasno rastvara mineralne naslage
Limunov sok je još jedno prirodno rešenje, jer je limunska kiselina takođe efikasna u rastvaranju kamenca. Iscedite svež sok od limuna i nanesite ga direktno na površinu. Nakon 10-15 minuta, isperite i obrišite površinu. Ako nemate sveže limune pri ruci, možete koristiti i limunsku kiselinu u prahu rastvorenu u vodi.
Soda bikarbona – Odlična za tvrdokorne mrlje
Za više osušenog kamenca, preporučuje se upotreba sode bikarbone. Napravite pastu od sode bikarbone i vode i nanesite je na površine koje želite da očistite. Ostavite da deluje nekoliko minuta, a zatim istrljajte površine sunđerom ili četkom i isperite. Soda bikarbona je nežan, ali veoma efikasan abraziv koji može da ukloni čak i najtvrdokornije naslage.
Kako sprečiti nakupljanje kamenca?
Nakon što ste uspešno uklonili kamenac, važno je voditi računa o prevenciji. Evo nekoliko saveta za smanjenje stvaranja kamenca:
Ugradnja omekšivača vode
Najpouzdaniji način za sprečavanje kamenca je ugradnja omekšivača vode. Ovaj uređaj uklanja minerale iz vode koji izazivaju tvrdokorne naslage, čime se sprečava stvaranje kamenca na svim površinama koje dolaze u kontakt sa vodom. Iako je ovo rešenje finansijski malo skuplje, dugoročno će uštedeti vreme i trud u čišćenju.
Zaštitni premazi za staklo
Posle svakog čišćenja možete naneti zaštitni premaz za staklo, koji sprečava zadržavanje kapljica vode i samim tim stvaranje kamenca. Ovakvi premazi, koje možete sami da nanesete, stvaraju tanak sloj koji odbija vodu i tako sprečava taloženje kamenca na površini. Rezultat? Manje često čišćenje i sjajno staklo!
Redovno čišćenje i sušenje
Nakon svakog tuširanja, preporučujemo da na brzinu obrišete površine suvom krpom ili staklenim peškirom. Ovo će sprečiti da se kapljice vode osuše i ostave mineralne mrlje. Redovno čišćenje blagim deterdžentima će pomoći u uklanjanju kamenca pre nego što se nakupi u velikim količinama.
Korišćenje hladne vode za ispiranje
Zanimljiv trik je korišćenje hladne vode za ispiranje tuš kabine nakon upotrebe. Topla voda sadrži više minerala koji se brže talože, pa će ispiranje hladnom vodom smanjiti stvaranje kamenca.