Putovanja su prelepa iskustva, odmor i uživanje koje svako od nas čeka sa nestrpljenjem. Nažalost, nekada samo jedna neprijatna situacija može pokvariti celo iskustvo i izložiti vas velikom finansijskom trošku.
Od kašnjenja letova do zdravstvenih problema, razne neprijatnosti mogu pokvariti vaše planove. Zbog toga je važno da imate putno osiguranje koje će vam pružiti zaštitu i mir tokom svih avantura.
Ali, kako izabrati pravu polisu putnog osiguranja?
Verovali ili ne, kada je u pitanju putno osiguranje cene nisu najvažnija stavka. Ovaj tekst će vam reći koje su to ključne stvari o kojima treba da mislite i kako da napravite pametan izbor putnog osiguranja.
Nastavite da čitate tekst i donesite informisanu odluku!
Sumu osiguranja je jedna od ključnih stavki
Najjeftinije putno osiguranje nije uvek i najbolje.
Pri izboru putnog osiguranja, suma osiguranja je jedan od ključnih faktora. Suma putnog osiguranja predstavlja maksimalan iznos novca koji osiguravajuća kuća isplaćuje u slučaju štete ili nezgode tokom putovanja. Ovaj iznos varira u zavisnosti od polise koju odaberete i određuje do koje granice vaši troškovi mogu biti pokriveni. Od sume osiguranja, na kraju zavisi i cena polise.
Važno je da razumete da nije svejedno koju sumu osiguranja birate – ona zavisi pre svega od destinacije na koju putujete. Na primer, ako putujete u zemlje sa visokim troškovima zdravstvene zaštite, poput Sjedinjenih Američkih Država ili Kanade, preporučljivo je da izaberete višu sumu osiguranja, čak 120.000 evra.
U suprotnom, u slučaju nezgode ili bolesti, mogli biste se suočiti sa visokim medicinskim računima koji mogu ozbiljno narušiti vaš budžet i koštati vas znatno više i od celog putovanja. Za evropske zemlje, odnosno zemlje Evropske unije, preporučena je niža suma osiguranja, dovoljno je 30.000 evra. Za države regiona, koje nisu u Evropskoj uniji, možete odabrati sumu osiguranja od 12.000 evra.
Obratite pažnju na pokrića putnog osiguranja
Osim standardnih pokrića kao što su troškovi vanbolničkog i bolničkog lečenja, transporta pacijenta, call centra dostupnog 24 časa, razmotrite dodatna pokrića. Tu spadaju osiguranje prtljaga posebno korisno ako putujete avionom, osiguranje od otkaza putovanja, ili čak osiguranje za sportske aktivnosti, koje vam je gotovo neophodno ako planirate da se bavite rekreativnim sportskim aktivnostima na odmoru. Za zimske avanture, tu je dodatno pokriće poznato i kao ski pokriće koje će vam pokriti povrede nastale prilikom rekreativnog skijanja.
Još jedna stavka o kojoj treba da vodite računa su limiti za određena pokrića. Ovi limiti predstavljaju maksimalan iznos koji će osiguravajuća kuća isplatiti u slučaju da nastane navedena šteta.
Takođe, važno je pročitati sve uslove polise i obratiti pažnju na isključenja – situacije koje nisu pokrivene osiguranjem. Na primer, mnoge polise ne pokrivaju troškove lečenja bolesti koje su postojale pre putovanja ili aktivnosti koje se smatraju visokorizičnim. Dobro je znati takođe da su tu i druga isključenja poput bavljenja ekstremnim sportovima, putovanja u ratna područja, namernog izazivanja povrede…
Ukoliko planirate specifične aktivnosti na putovanju, ili vas zanima nešto više na ovu specifičnu temu, najbolje je da se posavetujete sa agentom osiguranja.
Uporedite cene i ponude osiguranja i završite kupovinu online
Cena osiguranja može značajno varirati između različitih osiguravajućih kuća, čak i za slična pokrića i sume osiguranja. Zato je važno uporediti ponude kako biste pronašli najbolji odnos cene i kvaliteta. Prilikom upoređivanja, nemojte se fokusirati samo na najjeftiniju opciju – proverite šta tačno uključuje paket osiguranja.
Postoje online sajtovi specijalizovani za poređenje osiguranja koji vam mogu olakšati ovaj proces. Uzimajući u obzir sve faktore, možete odabrati polisu koja najbolje odgovara vašim potrebama i budžetu. Na ovakvim sajtovima možete završiti kupovinu online, u svega par minuta, te uštedeti vreme i izbeći obilaženje osiguravajućih kuća.
Uštedite uz porodične i grupne polise osiguranja
Ako putujete sa porodicom ili u grupi, možete ostvariti značajne uštede uz porodične, odnosno grupne polise osiguranja. Mnoge osiguravajuće kuće nude popuste za više osiguranika (osoba) na istoj polisi. Ove polise ne samo da mogu biti povoljnije, već često uključuju i dodatne beneficije, poput proširenih pokrića.
Pre nego što se odlučite, proverite uslove i obavezno uporedite ponude različitih osiguravača kako biste dobili najpovoljniju opciju za svoju porodicu ili grupu putnika.
Još jedan način da uštedite novac, ali i vreme, jeste kupovina godišnje polise osiguranja, pogodna za sve koji često putuju i ne žele da svaki put razmišljaju o kupovini polise.
Šta ne smete zaboraviti?
Ne zaboravite da polisu kupite dok se nalazite na teritoriji Srbije, jer će jedino tako ona biti validna. U slučaju da se na putovanju dogodi neprijatna i nepredviđena situacija pokrivena vašom polisom, prvo pozovite call centar čiji broj je uglavnom istaknut na polisi.
Operateri, dostupni 24 časa, 7 dana nedeljno, pomoći će vam da dođete do najbliže medicinske ustanove ili vam dati odgovor na pitanja u vezi sa drugim “nemedicinskim” pokrićima sa vaše polise.
Kada planirate putovanje, putno osiguranje je nešto što ne bi trebalo da zanemarite. Uz pravi izbor osiguranja, možete putovati bezbrižno, znajući da ste zaštićeni u slučaju nepredviđenih situacija.
Nadamo se da su vam ovi saveti bili korisni, te da ste spremni da u svoj prtljag uključite polisu osiguranja koja će biti vaš najverniji saveznik gde god da idete!