Kako se kriza produbljuje, a računi za energiju i dalje rastu, mnogi vlasnici kuća traže alternativne načine za zagrevanje svojih domova. Među najpopularnijim opcijama su peći na drva, koje pružaju udoban, efikasan i često pristupačniji način grejanja. Međutim, uprkos njihovoj sve većoj popularnosti, neki vlasnici su frustrirani kada njihova peć ne sagoreva drva kako treba. Dobra vest je da su stručnjaci iz Stovax-a podelili sa Express.co vredne uvide u uobičajene razloge zašto peći možda ne rade najbolje. Razumevanje ovih problema može pomoći vlasnicima kuća da izvuku maksimum iz svojih peći i osiguraju da se njihovi domovi zagrevaju optimalno.

1. Loše drvo i skladište

Jedan od najvažnijih faktora koji utiču na rad peći je vrsta drveta koje se koristii način skladištenja. Mnogi vlasnici peći možda ne shvataju da korišćenje mokrog drveta može značajno da ometa sposobnost peći da efikasno gori. Prema rečima stručnjaka Stovax-a, neophodno je sagorevati samo drvo koje je sušeno do sadržaja vlage između 14-20%. Ovo osigurava da drvo gori čisto i efikasno, proizvodeći više toplote i manje otpada.

Zeleno ili mokro drvo sadrži višak vlage, zbog čega je mnogo teže sagoreti. Kada se sagore, mokro drvo proizvodi manje toplote i dovodi do prekomernog nakupljanja kreozota u dimnjaku. Ovo nakupljanje može izazvati opasne blokade i smanjiti efikasnost peći, stvarajući sigurnosne probleme. Da bi ovo izbegli, vlasnici kuća mogu koristiti merač vlage da provere sadržaj vlage u svojim trupcima pre upotrebe.

Pravilno skladištenje drveta je podjednako važno. Trupce treba čuvati na suvom, dobro provetrenom mestu, kao što je drvarnica ili garaža. Ako drva skladištite napolju, treba ih pokriti ceradom da bi se zaštitili od kiše i vlage. Pored toga, slaganje drveta na podignutu platformu, kao što je paleta, pomaže da se drvo odvoji od zemlje i sprečava vlaga da prodre u drvo.

2. Protok vazduha

Adekvatan protok vazduha je neophodan za efikasan rad peći. Protok vazduha, odnosno protok vazduha koji nosi dim gore i izlazi iz dimnjaka, igra ključnu ulogu u obezbeđivanju pravilnog sagorevanja peći. Ako je izduvni gas preslab, dim se može vratiti u prostoriju i peć neće moći efikasno da sagoreva drva. Ovo može dovesti do zadimljenog i neefikasnog sagorevanja, trošenja drveta i stvaranja više zagađivača u vazduhu.

Postoji nekoliko razloga zašto protok vazduha možda ne radi ispravno. Jedan od najčešćih problema je neadekvatan izvor svežeg vazduha. Stručnjaci Stovax-a preporučuju da peć ima pristup stalnom protoku svežeg vazduha, što se može obezbediti pomoću otvora za odzračivanje. Pored toga, vredi proveriti podešavanja kontrole vazduha na peći da biste bili sigurni da protok vazduha nije ograničen.

Prilikom loženja vatre na kvalitet sagorevanja može uticati i raspored drva. Preporučljivo je da se na dno stave najveća cepanica, nakon njih manja do srednje velika, a zatim na gomilu stavite najmanju potpalu. Ovo promoviše bolje sagorevanje i pomaže u poboljšanju protoka vazduha, osiguravajući da vatra gori efikasno i proizvodi dovoljno toplote.

3. Oštećeni ili istrošeni delovi

Peć na drva se sastoji od nekoliko komponenti koje zajedno stvaraju toplotu. Međutim, tokom vremena, česta upotreba ili opšte habanje mogu dovesti do oštećenja ili istrošenosti određenih delova. Ovo može uticati na rad peći i sprečiti pravilno sagorevanje drveta.

Uobičajeni delovi na koje će možda trebati pažnja tokom vremena uključuju zaptivke, pregrade i vatrostalne cigle. Zaptivke koje zatvaraju vrata rerne mogu se istrošiti i izgubiti svoju efikasnost, što dovodi do curenja vazduha koji smanjuje efikasnost pećnice. Pregrade, koje pomažu u usmeravanju toka dima, mogu se oštetiti ili pogrešno poravnati, sprečavajući pravilno sagorevanje. Vatrogasne cigle koje oblažu unutrašnjost peći mogu popucati ili se raspasti, što dovodi do manje efikasnog zadržavanja toplote.

Redovno održavanje i pregledi su neophodni da bi peć bila u dobrom radnom stanju. Vlasnici kuća treba da periodično provere ove delove da li ima znakova oštećenja ili habanja i zamene ih po potrebi kako bi osigurali optimalne performanse i bezbednost.

Gorionici na drva nude atraktivnu alternativu rastućim troškovima energije, ali da bi se osiguralo da rade efikasno, važno je da se pozabavite uobičajenim problemima koji mogu ometati njihov rad. Koristeći pravilno začinjeno drvo, obezbeđujući adekvatnu promaju i održavajući ključne komponente peći, vlasnici kuća mogu uživati u efikasnijem i efikasnijem sagorevanju. Uz ove jednostavne korake, vaša peć na drva može nastaviti da pruža ugodnu toplinu i pouzdano rešenje za grejanje tokom zimskih meseci.

(Jutarnji.hr)

Trenutno: Se čita...

Najnovije: Na portalu