prolecno putovanje, evropa, bazel, salzdburg

Proleće je doba godine kada mnogi putnici koji preferiraju Evropu najviše vole da putuju. Temperature su prijatne, a evropski gradovi ožive, procvetaju i ozelene. U isto vreme, gužve su manje nego u špicu sezone pa je mnogo lakše i lepše uživati u ambijentima, pogledima, arhitektonskim znamenjima i upoznavanju lokalne kulture.

Iako su evropske prestonice najpopularnija opcija za prolećno putovanje Evropom, stari kontinet je zaista prepun znamenitih gradova koji su podjednako lepi i mogu da pruže nezaboravan doživljaj svakom svom gostu. U tekstu koji sledi vodimo vas na jedan takav put kroz gradove centralne i zapadne Evrope, počev od Austrije i Salzburga, pa do švajcarskog Bazela . Sa izuzetkom Brisela, gradovi na našoj listi nisu prestonice, ali imaju puno toga da ponude svim pravim putnicima. Krenimo redom!

Salzburg - Mocartov rodin grad

Smešten duž obale reke Salcah u impozantnom okruženju alpsih planinskih vrhova, Salzburg predstavlja pravu oazu za sve ljubitelje prirode, ali i sjajno odredište za one koji vole da istražuju umetnost i istoriju. Grad je svakako najpoznatiji po Mocartu, a za njega i njegov život se posebno vezuju dve gradske lokacije.

Prvo mesto koje svaki gost ovog predivnog grada posejuće je kuća u kojoj se 27. januara 1756. godine rodio čuveni kompozitor Volfgang Amadeus Mocart. Objekat koji se nalazi u ulici Getreidegasse 9A, danas je pretvoren u izložbeni prostor gde možete videti razne eksponate iz života slavnog kompozitora dok je još bio dete.

Druga lokacija je kuća u kojoj je Mocart živeo kasnije, sve do kraja 1780. godine, kada je zauvek napustio Salzburg. Dom je prepun originalnih instrumenata, ličnih predmeta i portreta koji bude duh prošlih vremena. Nalazi se na adresi A-5020 Salzburg, Makartplatz 8.

Naravno, Salzburg nije poznat samo po Mocartu. Dominantno uzdignut iznad grada stoji dvorac Hohensalzburg, jedna od najgrandioznijih i najvećih srednjevekovnih tvrđava Srednje Evrope. Zamak potiče iz 11. veka, ali je kasnije više puta dograđivan i renoviran tako da danas predstavlja odlično očuvano zdanje.

Nastavljajući dalje razgledanje Salzburga, shvatićete da je to grad prelepe arhitekture, sa znamenitim zgradama na svakom koraku. Jedna takva je i Salzburška katedrala, nezaobilazna destinacija svakog putnika. Sa jedinstvenim baroknim ukrasnima na svojoj fasadi ona predstavlja vrhunac arhitektonskog i umetničkog izraza. Podignuta u 16. veka po nalogu tadašnjeg biskupa, to je danas jedna od najlepših i najviših građevina u gradu sa kupolom visine 71 metar.

Nirnberg - petovekovno sedište bavarskih vladara  

Nirnberg je grad raskošne zaostavštine, smešten na reci Pegniz u Bavarskoj, procvetao tokom srednjeg veka kada je postao jedan od najvažnijih centara kulturnog i ekonomskog života u Nemačkoj.

Nirnberški dvorac je jedna od građevina koju obavezno treba obići. Datira iz srednjeg veka i tokom petovekovnog perioda služio je kao rezidencija nemačkih kraljeva i careva (od 1050. do 1571. godine). Posetioci danas mogu istraživati dvorske sale, srednjevekovne kule i uživati u zadivljujućem panoramskom pogledu sa njegovih terasa i zidina.

Glavni trg u Nirnbergu je Hauptmarkt na kojem se između ostalog održava i čuveni Božićni sajam, jako popularan i posećen kako od strane lokalaca, tako i od strane turista iz celog sveta. Ne propustite da napravite par fotografija pokraj čuvene fontane iz 14. veka Schoner Brunnen koja se nalazi na trgu odmah pored Gradske kuće.

Na kraju trga uočićete i impozantnu građevinu u gotskom stilu gradnje - Bogorodičinu crkvu. Zdanje koje datira iz 1352. godine, prepoznatljivo je po svojim jedinstvenim ukrasima i Mannleinlaufen-u, satu iznad samog ulaza u objekat. Časovnik na sebi ima sedam likova koji predstavljaju elektore (nemačke knezove) koji su pokorni caru Karlu IV.

Ne propustite da obiđete crkvu Svetog Lavrentija i kuću slavnog slikara i grafičkog umetnika Albrehta Direra. Ukoliko ste ljubitelj istorije, posetite Memorijalni muzej Nirnberga u kome se čuvaju predmeti i spisi iz čuvenog Nirnberškog procesa u kojem se sudilo nacistima.

Frajburg - devet vekova istorije

Smešten nedaleko od tromeđe Nemačke, Francuske i Švajcarske leži Frajburg, grad star više od 9 vekova. Kada uočite panoramu grada zadiviće vas dominantnost katedrale Freiburger Munster, prelepe srednjevekovne građevine sa prepoznatljivim gotskim elementima.

Kada je oko 1200. godine počela da se gradi, dominirao je rimski arhitekstonski stil, da bi svoj gotski izgled za koji su se zalagali vlastodršci počela da poprima već 30 godina kasnije. Simbol katedrale, ali i celog Frajburga je toranj visok 116 metara, jedini u celoj Nemačkoj koji je napravljen u srednjem veku a preživeo je savezničko bombardovanje u Drugom svetskom ratu. Interesantno je da kula ima čak 16 zvona, a najstarije je “Osana” iz 1258. godine.

Upečatljiv simbol Frajburga su i Bachle - potočići u uskim kanalima koji teku duž celog grada. Nekada su služili za navodnjavanje i čišćenje grada, a danas predstavljaju svojevrsnu turističku atrakciju. Njihova ukupna dužina je nešto manja od 16 kilometara, od čega je oko 6 km pod zemljom.

Treba napomenuti da javni prevoz u Frajburgu neverovatno dobro funkcioniše, i relativno je lako i brzo stići i obići neka mesta i znamenitosti van samog grada, kojih u okolini ima zaista puno.

Brisel - prestonica Evropske unije

Brisel je prestonica Belgije i sedište Evropske unije, grad u kojem se donose važne odluke, ali i grad bogate istorije, jedinstvene kulture i neponovljive arhitekture.

Centralno mesto odakle možete početi vašu avanturu po Briselu je Grande Place ili Veliki trg. Bio je epicentar okupljanja stanovnika Brisela još u 11. veku, ali je današnji izgled poprimio zahvaljujući izgradnji između 15. i 17. veka.

Najspektakularniji objekat na trgu je Gradska kuća, sagrađena davne 1402. godine kao pandan većnici u Brižu. Ukoliko želite da napravite dobre fotografije preporučujemo vam da to bude pre podne kada je na trgu manje ljudi.

Brisel je poznat i kao grad fontana, a najpoznatija fontana je Manneken Pis, 55 centimetara visoka bronzana statua dečaka koji piški. Interesantno je da je od 1619. godine kada je Žerome Dukesnoj napravio statuu ona nekoliko puta bila predmet krađe, ali je uvek na kraju vraćana. Često po uredbi gradskih većnika službenici oblače statutu u različite odevne kombinacije kako bi se ukazala počast ili podsetilo na važne istorijske dane i događaje.

Predlažemo vam da posetite i skulpturu Atomium, objekat koji ima oblik molekula gvožđa, samo uvećan za 165 miliona puta. Iskoristite mogućnost da se liftom popnete na njegov poslednji nivo i posmatrate Brisel na dlanu. Ovo jedinstveno arhitektonsko čudo visoko 102 metra rađeno je za potrebe Expo-a 1958. godine, a vremenom je postalo najveći simbol Brisela. Nalazi se na platou Hejsel u Leakenu (severni deo grada).

Bazel - kulturna prestonica Švajcarske

Još jedan grad koji vam preporučujemo da posetite a koji se nalazi u pograničnom području, na samoj tromeđi Švajcarske, Francuske i Nemačke, je Bazel. Može se reći da se šira gradska zona prostire kroz tri države i da se kulture i arhitektura mešaju.

Najprepoznatljivija građevina u gradu je Basel Minster, verski objekat iz 9. veka, podizan u gotskom stilu gradnje. Nekada katedrala a danas protestantska crkva otvorena je za sve posetioce grada koji žele da je istraže. Sa balkona koji se nalazi na krovu pruža se očaravajući pogled na reku Rajnu i na grad.

Bazel je poznat kao kulturna prestonica Švajcarske. Na tako malom prostoru koliko grad obuhvata (34km2) postoji čak 40 muzeja. Istorijski zapisi potvrđuju da je u Bazelu još davne 1661. godine prikupljena prva umetnička kolekcija čiji su eksponati bili dostupni javnosti. Neki od muzeja koje vam toplo preporučujemo su Kunstmuseum, Tinguely, Istorijski muzej, Muzej igračaka (preko 6000 predmeta), LEbrickGO (Muzej Lego kockica) i Muzej karikature.

Bazel je i grad parkova i vrtova, a posebno je lepo u proleće šetati i uživati pored Rajne. Ako ste istinski zaljubljenik u prirodu treba da znate da je Univerzitetska botanička bašta u Bazelu jedna od najlepših u Evropi. Poseduje između 7500 i 8000 biljnih vrsta, od kojih posebnu pažnju privlače orhideje. Smatra se da upravo ova bašta ima najveću kolekciju orhideja u Švajcarskoj.

Da zaključimo, gradovi Evrope su pravi izbor za putovanje u bilo koje doba godine, ali su u proleće, kad priroda oživi i sunce blago greje, možda i najlepši. I ono što je najbitnije, ne morate ići u prestonice kako biste upoznali kulturu i istoriju zapadnoevropskih zemalja. Štaviše, bolje ćete ih razumeti ako posetite Bazel, Salzburg, Nirnberg ili neki drugi manji grad. Jedno je sigurno - zanimljivosti neće manjkati a prolećno putovanje u zapadnoevropske zemlje će ostati urezano u vašem sećanju.

Trenutno: Se čita...

Najnovije: Na portalu