Držanje lekova u kupatilu može da dovede do negativnih, ponekad štetnih efekata. Zbog visokog nivoa vlažnosti obično prisutnog u kupatilima, lekovi koji se tamo čuvaju mogu biti ugroženi. Šazija Zafar, farmaceutkinja sa jezera Osvego, upozorava za The Health da vlaga iz tuširanja može razbiti lekove.
Američka nacionalna medicinska biblioteka potvrđuje da ova vlaga može da smanji efikasnost lekova ili da dovede do njihovog ranijeg isteka, što je zabrinjavajuće jer smanjena jačina može da utiče na tačnost doziranja. Na primer, aspirinmože da se razgradi u sirće i salicilnu kiselinu, što potencijalno može da izazove iritaciju stomaka.
Međutim, prisustvo ventilacije u kupatilu moglo bi ublažiti neke od ovih rizika.
Lisa Gualtieri, stručnjak za javno zdravlje na Univerzitetu Tufts, kaže za Health da vlažnost u kupatilu može uticati na lekove, ali to se ne dešava uvek, posebno ako je ventilacija efikasna. Mišel Čui, profesor farmacije, takođe veruje da opšta vlažnost u domaćinstvu ne predstavlja značajnu pretnju skladištenju lekova.
Samo 23,3% domaćinstava uredno skladišti svoje lekove
Studija iz 2021. godine pokazala je da samo 23,3% domaćinstava pravilno skladišti svoje lekove. Oko 17% ima problema sa temperaturom, 11% sa vlažnošću, a 9% sa oba faktora. Ljudi najčešće čuvaju lekove na raznim mestima – u kuhinjama, kupatilima i spavaćim sobama, a mnogi ih ostavljaju na radnim površinama.
Iako ne postoji čvrsto pravilo o tome gde da čuvate lekove, najvažniji faktor je dostupnost u okviru dnevne rutine.
Osiguranje odgovarajućih uslova skladištenja, kao što su kontrola vlažnosti i temperature, je od suštinskog značaja. Idealna vlažnost treba da bude ispod 60%, a temperatura između 15-30 °C. Neki lekovi, kao što su antibiotici i insulin, posebno su osetljivi na toplotu.
Za bolje skladištenje, razmislite o premeštanju lekova u kuhinjski ormarić, gde je hladnije i van domašaja dece. Lekovi treba da ostanu u originalnom pakovanju kako bi se zaštitili od uticaja okoline. Izbegavajte skladištenje u blizini prozora, rerne ili sudopera. Hlađenje treba koristiti samo ako je to naznačeno na pakovanju.
Ostale zabrinutosti uključuju rizike lekova koji se naručuju poštom, gde promene temperature mogu uticati na lekove. Važno je osigurati da lekovi koji zahtevaju hlađenje stignu ohlađeni i neoštećeni.
Na kraju, lekove za članove domaćinstva čuvajte odvojeno da biste izbegli slučajnu zloupotrebu. Pratite uputstva na pakovanju, uklonite vatu unutar bočica da biste smanjili apsorpciju vlage i pazite na bilo kakve promene u izgledu ili teksturi lekova. Ako niste sigurni u nešto, obratite se svom farmaceutu za savet.
(krenizdravo.dnevnik.hr)