Pol Keršo, osnivač Tradefik Direct-a, vodećeg dobavljača građevinskog materijala, kaže da je najbolji način da se nosite sa buđi – da je sprečite.
Ali ako je već u vašem domu, trebalo bi da znate kako da ga uočite i uklonite što je pre moguće. „Buđ u domu predstavlja ozbiljne zdravstvene rizike i može značajno da zagadi životnu sredinu. Njen neugledan izgled i neprijatan miris takođe mogu negativno uticati na vaše zdravlje“, rekao je Keršo za The Sun.
„Ključ je ventilacija“
„Rano otkrivanje buđi je ključno za sprečavanje potencijalnih zdravstvenih problema i oštećenja imovine. Brz tretman može efikasno ukloniti buđ bez ugrožavanja unutrašnjosti. Ovo ne samo da štiti vaše zdravlje, već i održava estetski izgled vašeg doma“, dodao je on.
Buđ se formira kada se nakupi vlaga u oblastima bez dovoljno ventilacije. Prodor vode iz kupatila, tuševa ili neispravnih prozora može stvoriti vlagu, pružajući savršeno okruženje za buđ.
Više temperature i viši nivoi vlažnosti takođe mogu da ubrzaju rast buđi, posebno na zidovima koji se oslanjaju na spoljašnje zidove. „Odgovarajuća ventilacija je kamen temeljac prevencije buđi. Čak i tokom zime, ključno je redovno provetravati svoj dom. Uverite se da ventilatori i ventilacioni sistemi rade optimalno i zatvorite prozore i vrata kako biste sprečili ulazak vlage“, naveo je on.
Prirodno rešenje
Termostat je takođe važan. „Održavanje konstantne unutrašnje temperature iznad 15 stepeni Celzijusa može sprečiti rast buđi“, dodaje Pol.
U ranim fazama, buđ se lako može prevideti – često se manifestuje kao male, promenjene tačke na zidovima. Ali kako napreduje, ove tačke se povećavaju i spajaju da bi stvorile veće, uočljivije tačke.
Plesan se takođe može pojaviti u različitim bojama, uključujući zelenu, crnu ili belu, i može u početku izgledati kao mrlje, dok veće mrlje buđi imaju nejasnu teksturu. „Pokušaj uklanjanja kalupa vodom može pogoršati problem, uzrokujući njegovo širenje i dodatno mrlje na zidu. Ali postoji nekoliko efikasnih pristupa. Počnite tako što ćete testirati malu, neupadljivu površinu vašeg zida toplom vodom sa sapunom da biste bili sigurni da se može oprati“, rekao je on.
„Sirće je prirodni lek koji se može primeniti na blage pojave buđi. Jednostavno obrišite zahvaćeno područje sirćetom i temeljno isperite toplom vodom. Izbegavajte prekomerno trljanje kako biste sprečili oštećenje zidova“, dodao je on.
“Za ozbiljnije probleme s plesni razmislite o korišćenju komercijalnih sredstava za čišćenje buđi”, predlaže Paul.
(N1.info.hr)