Ovo ime uvek ostaje aktuelno za novorođenčad
Milosrđe, blagost, svetlost, dobrota… mnogo je plemenitih značenja koja se dovode u vezu sa poreklom imena Ana. Ona je blažena, ona koja će vaskrsnuti, žena koja će se ponovo roditi… sve to staje u tri slova moćnog ženskog imena, jednog od najpopularnijih u Srbiji, a rasprostranjenih u celom svetu.
Ovo biblijsko ime potiče iz starog hebrejskog jezika, izvedenica je od imena Hana (Hannah); od davnina je bilo zastupljeno i u latinskom i u starogrčkom i ruskom jeziku.
Kroz istoriju i fikciju, svaka žena koju je krasilo ovo ime ostavila je dubok trag. Biblija nam donosi priču o Pravednoj Svetoj Ani, majci Presvete Bogorodice, a vera koju su ona i njen prepodobni suprug Joakim imali i posle 50 godina braka bez dece, da bi na kraju bili blagosloveni devojčicom koja će promeniti svet, i danas je pojam istrajnosti i ljubavi.
Ana Nemanjić, u monaštvu Anastasija bila je supruga srpskog velikog župana Stefana Nemanje i majka Stefana Prvovenčanog, Vukana i Svetog Save. Kasnije je u srpsku istoriju ušla još jedna Ana, kraljica, ćerka Ranijera Dandola, vicedužda Venecije i prokuratora San Marka. Bila je supruga kralja Stefana Prvovenčanog i majka budućeg kralja Stefana Uroša I. Severni zid priprate crkve Svete Trojice u manastiru Sopoćani čuva scenu njenog upokojenja, nazvanu „Smrt kraljice Ane Dandolo“.
Tolstojeva junakinja Ana Karenjina zauvek je obeležila istoriju književnosti i unela u nju savim nove pojmove ljubavi, odlučnosti, krivice, osude, porodice. Ana je neko ko fascinira, miri, zavađa, usrećuje, ranjava. Ona je retka pojava i svaka žena, ona je Ana.
Imenu Ana ne mogu odoleti roditelji već vekovima, pa ovo i moderno i tradicionalno ime uvek ostaje aktuelno za novorođenčad. Njegova lepota, toliko dominantna samostalno, postaje i deo najčešće dvostrukog imena na svetu – Ana Marija. Od ovog imena nastaje i ruska varijanta, Anja, mila, ljupka nežna verzija uvek aktuelnog imena Ana, piše Ona.rs.