Da li ste se ikada zapitali na kojoj temperaturi treba da perete donji veš? Iako će mnogi pomisliti da je u pitanju temperatura od 90 stepeni, stručnjaci kažu da nije tako, posebno u današnje vreme kada su materijali nešto drugačiji nego u prošlosti.
Najbolji savet je da proverite uputstva na etiketi. Iako pranje na 90 stepeni sigurno ubija sve bakterije, u većini slučajeva nije potrebno prati donji veš na tako visokim temperaturama.
Pranje na 60 stepeni dovoljno je da zaustavi širenje bakterija, dok pranje na 40 stepeni obezbeđuje svežinu i čistoću, ali neće eliminisati sve bakterije.
Iako pranje na visokim temperaturama može pomoći u ubijanju bakterija, treba biti oprezan jer to može skratiti život donjeg veša.
Pranje na 90 stepeni može uništiti tkaninu i stvoriti rupe, a elastični delovi se lako mogu pohabati, pa zapamtite da na ovoj temperaturi perete samo pamučne bele.
Najbolja praksa je da pratite uputstva na etiketi i odaberete temperaturu pranja prema vrsti tkanine.
Pranje na nižim temperaturama (40-60 stepeni) obično je dovoljno za svakodnevno održavanje higijene, uz izbegavanje mešanja tamnih i svetlih boja.
Na primer, gaćice, bokserice i potkošulje koje su farbane, dovoljno je da ih operete na temperaturi od 40 do 60 stepeni. Belo pamučno donje rublje može i da se prokuva, ali je i u tom slučaju dovoljna temperatura od 60 stepeni. Čipkane gaćice mogu da se peru na 40 stepeni, a ova temperatura je dovoljna i za grudnjake– da li se uopšte peru u mašini, pa proverite etiketu.