U subotu pravoslavni vernici obeležavaju jesenje, Mitrovske zadušnice, dan posvećen molitvama za umrle srodnike i prijatelje.

Mitrovske zadušnice su uvek u subotu uoči praznika posvećenog Svetom velikomučeniku Dimitriju, koji se obeležava 8. novembra.

Običaj vernika u mnogim mestima je da na taj praznik iznose hranu na groblja. A pored hrane i sveća, u čast umrlima nosi se i cveće, i to najčešće hrizanteme.

Hrizanteme su više od običnog cveća – oni su simbol sećanja, poštovanja i ljubavi prema onima koji više nisu sa nama. Njihova bogata istorija i duboki koreni u tradiciji čine ih nezamenjivim delom obeležavanja zadušnica. Bilo da ih ponesete na groblje ili ih uzgajate u bašti, hrizanteme nas podsećaju na prolaznost života i važnost čuvanja sećanja na naše najmilije.

Simbolizam

Ovaj je snažni, a istovremeno nežni cvet sa zagrobnim životom povezan još od antike. Stari Grci su verovali da ih štiti od zlih duhova pa su ih postavljali na grobove svojih najmilijih. Ipak, smatrali su da se jednom posađena hrizantema više ne sme ubrati s groba jer će tada osobu doživotno pratiti nesreća, prenosi Zadovoljna.hr.

Ako ste se ikada zapitali kako je nastala ova raširena tradicija i kako se stvorio odnos između poslednjih počivališta i hrizantema, radi se o takoreći slučajnosti od pre više od 100 godina.

Sve je počelo 1919. godine u Francuskoj, odnosno, godinu dana nakon prve godišnjice Dana primirja u Prvom svetskom ratu. Tadašnji predsednik Remon Poenkare naredio je da se položi cveće na grobove preminulih u ratu. S obzirom na to da su hrizanteme u to vreme bile jedne od retkih cvetova u cvatu, položili su 30 hiljada hrizantema i tako se rodila ova tradicija.

U SAD-u hrizanteme nisu poveze sa grobovima voljenih, već se često mogu videti na venčanjima, dok su u Australiji tradicionalni poklon za Majčin dan. Zlatni cvet, kako bukvalno možemo prevesti Chrysanthemum, tako je nazvao švedski botaničar Karl Linaeus još u 17. veku.

Hrizantema dolazi u celoj paleti predivnih boja, koje takođe utiču na simboliku. Na primer, dobijete li na poklon crvenu hrizantemu, to je jasan izraz ljubavi. Žuta hrizantema označava žaljenje, a bela je simbol odanosti i predanosti osobi kojoj se daje.

Karakteristike

Ove trajnice karakterišu različiti oblici i boje, od klasičnih žutih i belih do tamno ljubičastih i crvenih. Cvetaju u kasnu jesen, lake su za negu i tolerantne su na niže temperature, što ih čini idealnim izborom za sadnju i ukrašavanje grobova tokom meseci kada se drugo cveće povlači. Njihovo cveće može biti jednostavno ili složeno, a svaki oblik ima svoju priču.

Mnogi ljudi biraju hrizanteme zbog njihove simbolike, ali i zbog trajnosti – cveće će dugo zadržati svoju lepotu i svežinu, podsećajući nas na uspomene koje nikada ne blede.

Trenutno: Se čita...

Najnovije: Na portalu