Oluci puni lišća i smeća ne mogu normalno da obavljaju svoju funkciju, pa ih je neophodno redovno čistiti. Ovo je posebno važno u jesen, jer se tada u njima nakuplja više lišća, a pritom ovo doba godine obično donosi više kiše.

Začepljeni oluci mogu biti ozbiljan problem. Voda se hvata u oluke, koji ne dozvoljavaju protok, koji može da se izlije i tako sleti niz fasadu ili čak počne da prodire kroz krov u unutrašnjost. Slično tome, loše održavani oluci mogu biti savršeno mesto za skrivanje mrava, termita i drugih štetočina.

Sistem oluka je relativno lak za razumevanje. Nagib krova usmerava tok kiše, omogućavajući vodi da teče prema ivici ili nadstrešnici krova. Voda u oluku se zatim sakuplja i preusmerava, odakle teče do prve dostupne odvodne cevi. Sve ovo je naravno pod pretpostavkom da su oluci prazni.

Zašto oluke treba redovno čistiti?

Sistem oluka mora biti slobodan i bez ostataka da bi pravilno funkcionisao. U suprotnom, prljavština, lišće, grane i drugi ostaci koji se nakupljaju u njima mogu izazvati blokadu i na kraju potpunu blokadu.

Oluke treba čistiti najmanje jednom godišnje – najbolje u jesen. Ako stoje blizu drveta, preporučuje se da to rade češće.

Kako očistiti oluke? 

Prvi korak pre čišćenja oluka je čišćenje okoline kuće i uklanjanje svih prepreka ili predmeta koji bi mogli da ometaju rad. Zatim biramo i pripremamo opremu koju ćemo koristiti. Može nam pomoći duvač za lišće, usisivač, baštensko crevo ili čistač pod visokim pritiskom. Ukoliko nemamo nijedan od ovih uređaja, posao možemo da obavimo i ručno metlom.  Naravno, biće nam potrebne i stabilne merdevine.

Ručno čišćenje

Smeće se ručno sakuplja iz oluka rukavicama ili malom lopatom i baca u kantu ili vreću za smeće.

Duvačem za lišće

Prvo začepite odvodnu cev krpom ili starim peškirom kako biste sprečili da lišće upadne u nju. Postavite merdevine tako da možete da posegnete od jednog do drugog kraja i da oduvamo prljavštinu dok idemo. Sada usmerite duvač u oluk i počnite da radite. Većina duvača dolazi sa snažnim nastavkom za protok vazduha koji je savršen za uklanjanje lišća i grančica iz oluka. U poslednjem koraku, isperite preostale listove crevom.

Baštensko crevo

Sistem oluka se takođe može očistiti baštenskim crevom opremljenim mlaznicom za prskanje. Usmeravamo tok vode u oluke, a rukama uklanjamo i veće delove, izbegavajući preterano navodnjavanje.

Sa čistačem pod visokim pritiskom

Ako su oluci puni lišća, mogu se uspešno očistiti čistačem pod visokim pritiskom. Za najbolje rezultate važno je da ovo bude opremljeno odgovarajućim priključkom za jak vodeni mlaz. Uvek počinjete od tačke najbliže odvodnoj cevi, prskate duž cele dužine kanala i zatim se vraćajte na odvodnu cev. Pri tome pazite i na pritisak i na ugao prskanja kako ne biste oštetili krov ili oluke, piše Dominvrt.si.

Trenutno: Se čita...

Najnovije: Na portalu