Sušenje veša tokom zime je poseban izazov u malim stanovima. Osim što nema mesta za postavljanje sušare gde to uopšte neće biti problem, može se desiti i da miris svežine potpuno izostane. Aliks Birn, 24-godišnja radnica pošte iz Glazgova, takođe je patila od ovog problema. Nakon što je smislila kako da ga uspešno reši, odlučila je da svoj trik podeli sa svima.
Živeći u malom jednosobnom stanu sa svojim partnerom Endrjuom, primetila je da stalno peru odeću i muku muče sa prostorom da je osuše, a ako peru i čaršave, potrebne su im dve žice za sušenje. Jednog dana kada je stavljala čaršave da se suše, njime je prekrila ceo stalak pun odeće i stavila ga blizu radijatora preko kojeg je prevrnula drugi deo čaršava.
Tada je otkrila da je čaršava stvorila svojevrsni „džep” vrelog vazduha i tako za samo dva sata osušila odeću koja se nalazila na stalku. „Bio je to trenutak spoznaje“, rekla je Aliks za Jam Press. „Pokušavala sam da nađem negde drugo da okačim čaršav da se suši, osim preko kuhinjskih vrata, ali sam tamo rizikovala da pokupi sve neprijatne mirise iz kuhinje. Pošto stalak za sušenje obično držim pored radijatora u zimi, mislila sam da mogu samo da je stavim preko odeće i njenom gumicom obavijem ivica stalka“, objasnila je kako je došla na ovu neobičnu ideju.
Nakon što je shvatila da to značajno ubrzava sušenje odeće na stalku, snimila je svoj trik i podelila ga na društvenim mrežama. Presrećna je jer, odjednom, u malom jednosobnom stanu više nema problem beskonačnog sušenja veša koji je često ostajao neprijatan, vlažan miris. Neki korisnici su joj savetovali da investira u mašinu za sušenje veša, ali je Aliks objasnila da ona poseduje taj uređaj, ali većina njene odeće su osetljivi materijali, a mašina za sušenje troši mnogo struje.
„Kao da sam jednim udarcem ubila dve muve“, smeje se Aliks i priznaje da su joj računi za struju znatno manji jer gotovo nikada ne pali mašinu za sušenje veša. Njena objava na Fejsbuku brzo je skupila nekoliko hiljada lajkova, a oni koji su već znali za ovaj trik priznali su da im je doneo veliko olakšanje u hladnijim mesecima u godini.
Aliks je tom prilikom podelila i nekoliko saveta za postizanje maksimalnih rezultata ovom metodom sušenja, koju smatra veoma efikasnom. „Ljudi me pitaju da li dolazi do vlage, ali ja koristim dupli čaršav preko velikog stalka tako da ne pokrije u potpunosti ceo stalak i postoje praznine gde vazduh može slobodno da struji. Ali ako ste zabrinuti zbog vlage, povremeno malo otvorite prozor ili samo uključite odvlaživač“, savetuje ova pametna mlada žena.
Ona je dodala da su je poznanici pitali da li ova metoda nije opasna, jer se ne preporučuje da se predmeti dovode u kontakt sa radijatorom, ali smatra da nije dovoljno vruć da izazove požar ili ošteti čaršav. Onima koji su zabrinuti preporučuje jednostavno smanjenje temperature i periodično proveru stanja odeće i čaršava.
„Utvrdila sam da je na srednje visokoj temperaturi bila suva u roku od dva do tri sata, a na nižim temperaturama je bilo potrebno četiri do šest sati da se potpuno osuši. Osim toga, ovako osušena odeća zadržava intenzivniji miris omekšivačajer brzo su se osušile“, kaže ona.
(Jutarnji list)