U poređenju sa punjenjem mobilnog telefona, kuvanjem kafe u kuvalu za vodu ili upotrebom aparata za brijanje, peglanje troši mnogo struje, više nego što mislite.
Uzmite u obzir činjenicu da vam je za 70 šoljica filter kafe ili za korišćenje aparata za brijanje 2000 puta potreban jedan kilovat sat struje.
Podaci Nemačke organizacije za energetsku efikasnost (HEA) pokazuju da je ovo polovina količine električne energije koju potrošite za pola sata korišćenja parne pegle.
Ako želite da uštedite struju, nemojte da koristite dugme za paru, jer vaš uređaj koristi do 90 odsto energije da pretvori vodu u paru.
Dobra vest je da možete postići efekat pare na mnogo jeftiniji način.
HEA savetuje da odeću koju želite da peglate pokušate da navlažite vodom iz boce sa raspršivačem.
Nemačka modna konsultantkinja Sonja Grau predlaže da navlažite tanak pamučni kuhinjski peškir i da njime pokrijete odeću, a zatim da je peglate.
Važno je izabrati zaista tanku pamučnu tkaninu, kaže Grau i objašnjava da je upravo ta tkanina ta koja omogućava da toplota iz pegledopre do odeće.
Takođe savetuje da se krpa ne natapa; ne sme biti previše vlažna, već samo vlažna.
Vreme provedeno na peglanju možete skratiti ili ga čak potpuno izbeći ako prethodno okačite veš na mašinu za sušenje veša.
Imajte na umu da postoji mnogo tkanina i kombinacija materijala koji ne zahtevaju peglanje. Važno je samo da odeću izvadite iz mašine za pranje veša odmah nakon pranja, inače bi se mogla previše zgužvati, kaže Grau.
Takođe savetuje da koristite glatke gumene vešalice za kačenje odeće koja neće stvarati udubljenja na tkanini ili istezati odeću.
(Hina)