Pred nama je doba radosti – i obmane. U novoj anketi koja je obuhvatila 1.880 američkih kupaca na odmoru, 80% ispitanika je reklo da su doživeli prevaru tokom praznične sezone, pri čemu su lažna obaveštenja o isporuci najveći problem (53%), a slede lažni proizvodi kupljeni putem internet oglasa (38%).
U 2020, izveštaj Ekperian-a je otkrio da je svaki četvrti Amerikanac postao žrtva prevara na odmoru. Procenjuje se da su milioni ljudi svake godine pogođeni prevarama.
Zašto smo podložniji prevari tokom praznika?
Majkl Džabara, potpredsednik i globalni šef službi za prevare za Visa, rekao je da se porast broja prevara tokom praznične sezone dešava iz nekoliko razloga. Jedan od razloga je taj što smo skloni da trošimo više novca u to vreme, pa je profit veći za prevarante. A naša želja da kupimo savršen poklon za svoje voljene je prednost za prevarante.
„Prevaranti zaista vole kada smo u tom pojačanom emocionalnom stanju jer smo skloni da donosimo užasne odluke za to vreme“, rekao je on.
Da biste izbegli prevaru, korisno je znati kako prevaranti rade tokom praznika. Stručnjaci su podelili glavne prevare na koje treba paziti ove sezone – i kako ih uočiti:
1. Dobrotvorna prevara
Praznici su doba godine za davanje, a prevaranti vole da preplave naše poštanske sandučiće zahtevima za donacije u naizgled dobrotvorne svrhe.
U istraživanju AARP-a, svaki treći Amerikanac je rekao da je primio zahtev za novčanu donaciju dobrotvornoj organizaciji koja se smatra lažnom. Ali često možda ne znate da je dobrotvorna organizacija bila prevara dok ne bude prekasno, piše HuffPost.
„Mnogo puta sa prevarama u dobrotvorne svrhe, žrtve ne znaju da su žrtve“, rekla je Ejmi Nofciger, direktorka podrške žrtvama za AARP Fraud Watch Network. „Recimo da dajete novac dobrotvornoj organizaciji za koju mislite da je legitimna. Nećete nužno znati da je tako sve dok ih policija ne pronađe i procesuira, a onda se vaše ime nađe na nekoj listi žrtava.“
Ključna razlika između legitimne dobrotvorne organizacije i one koja nije jeste da li vas vrše pritisak da odmah donirate.
Takođe, važno je istražiti tu organizaciju. Uverite se da vaš novac ide u svrhu koju podržavate.
A kada donirate, idite direktno na veb lokaciju dobrotvorne organizacije – nemojte kliknuti na vezu poslatu e-poštom ili tekstom.
2. Prevara sa cenom koja je previše dobra da bi bila istinita
Svake godine tokom praznika stvari se prodaju po povoljnim cenama. Prevaranti to znaju i poslaće e-poštu žrtvama ili kreirati listu na Fejsbuk Marketplace-u sa patikama ili konzolama koje ste tražili. Samo, to nije legitimna prodaja.
„Oglasi vas vode na veb lokaciju koja izgleda slično veb lokaciji koju biste očekivali. Stvarno se uzbudite zbog toga, kliknete na vezu i završite transakciju“, rekao je Džabara o tome kako obično ide šema. „Ali, naravno, vrlo često ne dobijete tu robu i sada su prevaranti izvukli vaše podatke o plaćanju.
Da biste izbegli gubitak novca, proverite ponude koje vidite na mreži. Zapitajte se: „Da li ima smisla da plaćam tako mali iznos za robu ili usluge koje dobijam?“ rekao je Džabara.
Nofciger je rekla da je crvena zastavica ako prodavac ima sve veličine i boje na raspolaganju kada se bilo koja druga veb lokacija rasproda iz te stavke. Čak i ako vam prodavac pošalje patike koje ste želeli, one mogu biti falsifikovane.
Budite oprezni prema prodavcima koji odbijaju da se sretnu lično.
3. Prevara sa poklon karticama
Poklon kartice koje kupite da biste poklonili voljenim osobama možda zapravo nemaju novca u sebi kada ih aktivirate.
To je zato što je poznato da prevaranti lažiraju poklon kartice na policama i postavljaju ih tako da kada se registrujete da biste ih aktivirali, prevarant će biti obavešten i može potrošiti ili preneti sredstva pre nego što vi ili vaš primalac poklona uopšte možete da ih upotrebite. .
Da biste izbegli prevaru, izaberite poklon kartice na blagajni ili na mreži kada imate izbora. A kada dobijete poklon kartice, odmah ih iskoristite da prevarantima date manje vremena da njima manipulišu.
4. Putne prevare sa cenama avio karata
Ako u prijemnom sandučetu dobijete ponudu za odmor koja vam se čini previše dobra da bi bila istinita, budite oprezni. Neki prevaranti se lažno predstavljaju kao agenti za korisničku podršku avio-kompanije kako bi dobili vaše lične i bankarske podatke.
Pošto prevaranti često kreiraju lažne veb-sajtove avio-kompanija, Nofciger je rekla da takođe treba da budete oprezni kada kliknete na linkove za avio karte koje pronađete na mreži i umesto toga treba da idete direktno na veb lokaciju avio-kompanije.
Još jednom proverite da li je telefonski broj korisničke službe avio-kompanije koji ste pronašli preko pretraživača tačan.
Ako pozovete lažni broj, prevarant bi mogao da pokuša da vas prevari da im date poklon karticu govoreći stvari poput: „Možemo da rešimo ovaj problem za vas. I u stvari, možemo vam ponuditi popust od 50 dolara ako uzmete American Ekpres poklon karticu jer imamo promociju sa Amek-om“, navela je Nofziger kao primer.
5. Prevara dilera malvera
Ponekad, iako je prodavac praznika legitiman, sistem naplate je kompromitovan.
„Vidimo da se zlonamerni softver ubrizgava u stranice za naplatu trgovaca“, rekao je Džabara. „Dakle, ovo su legitimni trgovci, ali oni imaju zlonamerni kod na svojoj stranici za plaćanje gde unosite svoje podatke o plaćanju u isto vreme kada se te informacije prikupljaju i zatim eksfiltriraju u zlonamernu infrastrukturu koju kontrolišu ovi prevaranti.
Uverite se da sajt za plaćanje ima bezbedne protokole za prenos vaših informacija o plaćanju da biste izbegli prevaru. „Ako pogledate URL, trebalo bi da počinje sa HTTPS, ‘S’ označava da koristi bezbednu vezu za prenos vaših informacija“, rekao je stručnjak.
Takođe pomaže da se provere recenzije prodavaca i da se vidi da li su u prošlosti imali veliki broj sporova i povraćaja sredstava, jer je to crvena zastavica, rekao je Džabara.
6. Prevara isporuke tokom praznika
U ovo doba godine možda čekate da stigne mnogo poklon paketa. Pod „smishing“ ― termin koji kombinuje „SMS“ i „phishing“ ― prevaranti koriste ovo tako što se lažno predstavljaju za usluge dostave i paketa kako bi vas prevarili da otkrijete lične ili bankarske informacije.
„Možda ćete dobiti tekstualnu poruku od službe za dostavu u kojoj se kaže da nisu mogli da isporuče paket jer nedostaju podaci o vašem nalogu: ‘Samo kliknite ovde da popunite svoje podatke, vaš paket će stići’“, istakla je Nofciger kao primer.
Pored izbegavanja sumnjivih i pogrešno napisanih tekstualnih poruka, pratite šta kupujete da biste znali ko i kada dostavlja vaš paket.
Pozovite svoju banku
Ako ste naišli na prevaru, pozovite svoju banku što je pre moguće. „Oni će sprovesti istragu i ako otkriju da je vaš zahtev validan, dobićete novac nazad“, rekao je Džabara, a prenosi N1.info.hr.
Vaše opcije su ograničenije ako plaćate gotovinom.
„Ako koristite gotovinu, bankovni transfer ili neki od nekartičnih načina plaćanja, vaš pristup je nešto ograničeniji i nedefinisaniji“, rekao je Džabara, napominjući da će da li ćete dobiti povraćaj novca zavisiti od konkretnih pravila usluge, a ponekad i ispada da sam potrošač prepušten sam sebi.