Visoki krvni pritisak često ostaje neprimećen godinama, ali vremenom može značajno povećati rizik od ozbiljnih zdravstvenih komplikacija. Ako se ne kontroliše, može povećati rizik od srčanog udara, moždanog udara, bolesti bubrega i srčane insuficijencije.
Visok krvni pritisak se može kontrolisati jednostavnim promenama načina života, a sve počinje jutarnjim navikama. Nutricionisti otkrivaju ključne strategije za zdravlje srca.
Čaša vode ujutru
Trebalo bi da pijemo vodu ujutru da bismo održali zdravu cirkulaciju i volumen krvi. „Adekvatna hidratacija omogućava krvnim sudovima da funkcionišu optimalno i pomaže u sprečavanju iznenadnih skokova krvnog pritiska“, objašnjava dijetetičarka i edukatorka za dijabetes Erin Palinski-Vejd.
Nutricionista Trista Best dodaje: „Hidracija je ključna za nesmetan protok krvi kroz arterije. Održavanje adekvatnog volumena krvi je važno za stabilan krvni pritisak.“
Šetnja
Čak i kratka šetnja ne samo da pozitivno utiče na naš dan, već može pomoći i u snižavanju krvnog pritiska. „Kardiovaskularna aktivnost jača srčani mišić i poboljšava njegovu efikasnost, što može povećati kondiciju i smanjiti krvni pritisak u mirovanju“, objašnjava Palinski-Vejd.
Upravljanje stresom
Prema Američkom udruženju za srce, upravljanje stresom može smanjiti nivoe hormona stresa i pomoći u održavanju stabilnog krvnog pritiska, piše EatingVell. „Odvojite pet do 10 minuta da uradite vežbe disanja ili meditirate da biste smanjili nivo stresa i kortizola“, savetuje Best. „Duboko disanje i meditacija aktiviraju parasimpatički nervni sistem, promovišući opuštanje i smanjujući hormone stresa.
Započnite dan zdravim doručkom
Izbalansiran doručak bogat vlaknima, kalijumom i magnezijumom podržava zdravlje srca. „Tost od avokada na hlebu od celog zrna je odličan izvor sva tri hranljiva materija“, kaže Palinski-Vejd.
Takođe je važno smanjiti unos prerađene hrane bogate natrijumom, jer višak soli podiže krvni pritisak. Kalijum pomaže da se neutrališe ovaj efekat, pa u jutarnji obrok dodajte banane, suvo grožđe ili suve šljive – bilo u ovsene pahuljice, žitarice ili jogurt.
Izbegavajte kafu odmah nakon buđenja
Kofein odmah nakon buđenja može povećati nivo kortizola i dugoročno povećati rizik od hipertenzije. Umesto toga, prvo popijte čašu vode i sačekajte 30-60 minuta pre prve kafe. Ako ne možete bez jutarnjeg rituala, razmislite o kafi bez kofeina.
(Index.hr)