Zašto se fluor dodaje vodi za piće?
Prema Centrima za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC), otprilike tri od četiri Amerikanca danas žive u zajednicama sa fluorisanom vodom. CDC smatra da je dodavanje fluora u vodu jedna od najvažnijih intervencija u javnom zdravlju u proteklom veku jer smanjuje pojavu karijesa za oko 25 procenata.
„Prednosti fluora su decenijama potvrđene širom sveta“, kaže Marcelo W.B. Arauo, stomatolog i dekan stomatološke škole Univerziteta u Bafalu u Njujorku.
Iako gotovo sva voda sadrži prirodno prisutan fluor, obično ga nema dovoljno da bi se sprečio karijes. Preporučeni nivo fluora za prevenciju karijesa iznosi 0,7 miligrama po litru vode, što je otprilike tri kapi na posudu od 208 litara, navodi se u tekstu „everydayhealth“ koji je potvrdio medicinski stručnjak Džastin Laub.
Fluor u vodi za piće sprečava propadanje zuba kod odraslih i dece, čak i kada imaju pristup fluoru iz drugih izvora, poput paste za zube, prema Američkom stomatološkom udruženju (ADA). Još jedna prednost fluorisanih voda je da dopire do svih, čak i do ljudi koji ne mogu da priušte stomatologa ili ne peru i ne čiste zube redovno, kaže dr Atanasios Zavras, stomatolog i profesor javnog zdravlja na stomatološkom fakultetu Univerziteta Tufs u Bostonu.
Osim CDC-a i ADA-e, organizacije kao što su Svetska zdravstvena organizacija (WHO), Američko medicinsko udruženje (AMA) i Američka akademija pedijatara (AAP) preporučuju fluoraciju vode kako bi se sprečio karijes.
Dva dokazana rizika od prekomernog izlaganja fluoruPrema WHO, postoje dva dokazana rizika povezana s dugoročnim izlaganjem visokim nivoima fluora u vodi: dentalna fluoroza i skeletna fluoroza.
Dentalna fluoroza je oštećenje zubne gleđi koje nastaje tokom razvoja zuba kod dece. Ovo stanje je obično blagi kozmetički problem, koji uzrokuje promene boje ili udubljenja, ali u težim slučajevima može zahtevati zubne krunice ili fasete.
Skeletna fluoroza je oštećenje mišića i kostiju kod odraslih usled višegodišnje prekomerne izloženosti fluoru. U početku može izazvati bol u zglobovima, ali na kraju može dovesti do teških oštećenja kostiju, mišića i zglobova.
Međutim, rizik od skeletne fluoroze javlja se na koncentracijama koje su više nego dvostruko veće od preporučenih nivoa fluora u vodi koja je u zemljama poput naše.
Prenatalna izloženost fluoru i gubitak IQ-a kod dece
Iako ne postoji konačan zaključak, neka nova istraživanja sugerišu da prenatalna izloženost fluoridu u vodi za piće može biti povezana sa kognitivnim i neurološkim problemima, kaže dr Ešli Malin, docent epidemiologije na Univerzitetu Floride u Gejnzvilu.
„Istraživanja su pokazala da je hronična izloženost niskim nivoima fluora tokom trudnoće povezana sa slabijim neurološkim razvojem, uključujući niži IQ, povećane simptome ADHD-a, slabiju izvršnu funkciju i više simptoma neurobihevioralnih problema,“ objašnjava dr Malin.
Jedno istraživanje, koje je obuhvatilo 229 parova majki i dece u Los Anđelesu, otkrilo je da je veća prenatalna izloženost fluoridu povezana s povećanim rizikom od emocionalnih, kognitivnih i bihevioralnih problema kod dece do treće godine života. Ograničenje ovog istraživanja je to što se oslanjalo na ukupnu izloženost fluoridu na osnovu laboratorijskih analiza urina majki, umesto na količinu fluora dodatu vodi za piće.