Dalije (lat. Dahlia) ili Georgine su prelepe višegodišnje biljke poznate po svojim spektakularnim cvetovima različitih boja, oblika i veličina

Uz odgovarajuću negu, dalije će vas nagraditi raskošnim cvećem od sredine leta do prvih jesenjih mrazeva, donoseći živopisne boje i eleganciju vašoj bašti.

Sa porastom interesovanja za baštovanstvo i održive hobije, dalije su našle put u srcima mnogih novih ljubitelja cveća. Njihova sposobnost da ponovo izrastu iz krtola svake godine, uz minimalna ulaganja i maksimalni vizuelni uticaj, čini ih idealnim izborom za moderne bašte.

Uz redovno uklanjanje odumrlih cvetova, ove biljke mogu da cvetaju od jula do kasne jeseni, donoseći jarke boje u baštu u vreme kada mnoge druge biljke već završavaju svoju sezonu.

Poreklom iz Meksika, dalije najbolje uspevaju u dobro dreniranom, plodnom zemljištu bogatom organskom materijom.

Stručnjaci za baštovanstvo ističu da dalije nisu preterano zahtevne za uzgoj, ali im je potrebno nekoliko ključnih uslova za optimalan razvoj. Dalije vole sunčane položaje sa dobro dreniranim, plodnim zemljištem, a ključ uspeha leži u tačnom vremenu sadnje i adekvatnoj pripremi zemljišta.

Kraljice svakog prostora

Ove prelepe biljke sa elegantnim cvetovima dolaze u mnogim varijacijama od patuljastih do visokih sorti (preko 150 cm). Oblici cvetova variraju od jednostavnih, preko kaktusnih i dekorativnih, do savršeno okruglih pompon dalija.

Odlikuju se divnim cvetovima u svim bojama osim čisto plave (bela, žuta, narandžasta, crvena, ljubičasta, roze i razne kombinacije). Odgovara im sunčana pozicija sa minimalnom zaštitom od jakog popodnevnog sunca, a preporučuje se blago kiselo do neutralno zemljište (pH 6,0-7,0). Pre sadnje, pripremite zemljište dodavanjem komposta ili stajnjaka i držite ga rastresitim.

Nakon što biljke dostignu visinu od 30 cm, đubrite ih svake 3-4 nedelje đubrivom sa niskim sadržajem azota i većim sadržajem fosfora i kalijuma, savetuju iskusni baštovani.

Sadnja gomolja dalija počinje u proleće, nakon što prođe opasnost od mraza. Krtole se postavljaju u rupe duboke 10-15 centimetara, sa pupoljcima okrenutim nagore. Nakon pojave prvih izdanaka, počinje redovno zalivanje, što je neophodno za razvoj bujnog cveća.

Tokom letnjih meseci, dalije zahtevaju redovnu negu koja uključuje temeljno zalivanje dva do tri puta nedeljno tokom sušnih perioda, redovno hranjenje đubrivom bogatim fosforom i kalijumom i multivarijantnu podršku ako je potrebno. Kod većih sorti podrška je neophodna jer se dalije lako mogu slomiti pod težinom velikih cvetova.

Iako se mogu suočiti sa napadima biljnih vaši, puževa ili bolesti poput pepelnice, stručnjaci ističu da je prevencija kroz dobru cirkulaciju vazduha i pravilno zalivanje najvažnija zaštita. Dodatna prednost je činjenica da dalije privlače korisne insekte kao što su pčelei leptiri, čime doprinose biodiverzitetu bašte.

(Tportal.hr)

Trenutno: Se čita...

Najnovije: Na portalu