Instant kafa je najčešći izbor ljubitelja kafe u Evropi, ali stručnjaci upozoravaju da prekomerna konzumacija takve kafe može povećati rizik od nekih vrsta raka. Razlog za to je što instant kafa sadrži dvostruko više akrilamida od mlevene kafe – hemijskog jedinjenja koje nastaje kada se hrana, uključujući i kafu, kuva na visokim temperaturama.
Međunarodna agencija za istraživanje raka (IARC) proglasila je akrilamid „verovatnim kancerogenom“, što znači da postoje dokazi da ovo jedinjenje može izazvati rak kod ljudi. Laboratorijske studije su pokazale da akrilamid u ishrani može izazvati rak pluća i reproduktivnih organa kod životinja, a naučnici se slažu da ima potencijal da izazove rak kod ljudi, navodi Agencija za standarde hrane (FSA).
Poljska studija iz 2013. godine, koja je analizirala 42 uzorka kafe, uključujući deset uzoraka instant kafe, otkrila je da instant kafa sadrži dvostruko više akrilamida od sveže mlevene kafe. Međutim, prema istraživačima sa kanadskog univerziteta McGill, trebalo bi da pijete oko deset šoljica instant kafe dnevno da bi unos akrilamida postao problem.
Iako instant kafa sadrži akrilamid, ona takođe ima više antioksidanata od mlevene kafe, koja može da zaštiti ćelije od oštećenja. dr. Pal Maurovich-Horvat, direktor medicinske dijagnostike na Univerzitetu Semmelveis u Budimpešti, kaže da instant kafa sadrži melanoidin, antioksidans koji povećava raznovrsnost bakterija u crevima, što može pomoći u zaštiti od bolesti.
Filter kafa, koja se priprema propuštanjem mlevene kafe i tople vode kroz papirni ili metalni filter, smatra se jednim od najzdravijih oblika kafe. Norveški istraživači su proučavali navike pijenja kafe 500.000 ljudi tokom dve decenije i otkrili da četiri šoljice filter kafe dnevno mogu smanjiti rizik od bolesti arterija, glavnog uzroka srčanog udara.
Kafe zasnovane na espresu, kao što su kapućino, lattes i bela bela, povezuju se sa dobrobitima za mozak, uključujući smanjeni rizik od Alchajmerove bolesti. Italijanska studija iz 2023. pokazala je da ekstrakti espresa smanjuju nakupljanje toksičnog tau proteina, jednog od ključnih faktora u razvoju demencije, kada se pomešaju sa uzorcima mozga u petrijevim posudama.
Takođe je utvrđeno da kofeinsmanjuje nakupljanje amiloida i upalu i smrt ćelija u mozgu, što može smanjiti rizik od demencije. Međutim, prema Alchajmerovom društvu, ove tvrdnje su do sada potvrđene samo kod miševa, ne i kod ljudi, tako da veza još uvek nije u potpunosti dokazana.
(Index.hr)