Kako učiniti male prostorije većima uz pomoć boje? Ovo je pitanje koje se često postavlja, a verujem da mnogi od nas brinu da će, ako sobu obojimo u bilo koju boju osim bele, ona izgledati još manja.
Istina, život će vam biti mnogo lakši kad prihvatite činjenicu da je prostor u kom živite mali i kad naučite da uživate u udobnosti. Ipak, postoje trenuci kada želimo da prostorija izgleda veće nego što zapravo jeste. Dizajnerka enterijera Kejt Viltšir savetuje kako da to postignete.
Može li mala soba da se kreči u tamne boje
Naravno da može! Očigledna opcija kada birate boju za zidove za malu sobu jeste da je obojite u belu i nadate se da će tako izgledati svetlije. Iako ponekad ovo može da se desi (ako je osvetljenje dobro), može se desiti da soba izgleda dosadno i čak mračno.
Takođe, bela boja nije uvek garant da će prostor izgledati veće, osim ako ne prima dovoljno svetlosti.
Za one koji vole tamne boje, dobra vest je da one zapravo mogu biti veoma korisne u stvaranju utiska da je mala soba veća i upravo se na ovo oslanjaju najlepši enterijeri. Sve se svodi na percepciju i distrakciju:
Percepcija: Naši očima soba ne deluje mala jer ivice i uglovi nisu tako očigledni kao kad bi bili svetliji. Dakle, ne primećujemo odmah granice sobe.
Distrakcija: Tamna boja je prva stvar koju primetimo u prostoru, odvlači pažnju od veličine same prostorije.
Boje sa hladnim tonovima, poput antracita, tamnoplave i tamnozelene, najbolje su za one koji žele tamnu boju u prostoriji.
Ako niste ljubitelj tamnih boja, odlučite se za svetlije i mekše boje sa hladnim tonovima. Hladne boje imaju tendenciju da se povuku (čineći stvari da izgledaju udaljenije), dok tople boje privlače pažnju. Izbegavajte vrlo intenzivne tople boje kao što su crvena, narandžasta i žuta.
Kako da izaberete odgovarajuću završnu obradu
Nakon što odaberete boju, završna obrada boje može vam pomoći da prostorija izgleda veće.
Postoji mnogo važnih faktora koje treba uzeti u obzir prilikom odabira završne obrade boje. Koliko želite da boja bude mat, koliko će prostor biti korišćen, koliko lako će moći da se čisti, a važan faktor su i kvalitet i glatkoća vaših zidova.
Ako želite da završna obrada doprinese utisku da je prostorija veća, evo dva saveta:
– Ako birate svetliju boju, odaberite malo sjajniju završnu obradu jer će ona odbijati svetlost.
– Ako birate tamnu boju, mat završna obrada će apsorbovati svetlost i pomoći u optičkom utisku koji smo pomenuli ranije, smanjujući vidljivost ivica prostorije.
Kako okrečiti plafon da bi prostorija izgledala veće
Postoje dva načina da učinite da plafon izgleda viši:
Prvi trik je da boju plafona spustite nekoliko centimetara na zidove. Ovo menja visinu plafona u očima i čini da deluje više nego što zapravo jeste.
Drugi je da plafon obojite istom bojom kao i zidove. Ovo može izgledati kao hrabar potez, ali će zamućivati granicu između zida i plafona, čineći prostor većim.
Ostali trikovi sa bojom
Smanjenje vizuelnog nereda u prostoriji je lak način da ona izgleda veće. Ovo se posebno odnosi na ugradne elemente kao što su police, ormani i garderoberi.
Ako ih obojite istom bojom kao zidove, kontrast između njih i zidova će biti manji, a prostor će izgledati kao jedna celina, što na kraju čini prostoriju većom.
Takođe, možete koristiti slične boje na nameštaju i tekstilu kako biste išli još dalje.
Da rezimiramo, postoji nekoliko načina na koje možete učiniti da mala soba izgleda veće:
Spuštanje boje do plafona
Korišćenje tamne boje
Korišćenje boje sa hladnim tonovima
Bojenje velikog nameštaja istom bojom u kojoj je zid
Na kraju, najvažnija stvar je da volite svoj dom. Ako želite da ignorišete sva pravila, slobodno, obojite svoju malu sobu u jarko narandžasto!
(Zadovoljna.rs)