Da li ste znali da kafa podstiče probavu?
Trčanje u WC odmah ujutru nakon samo nekoliko gutljaja prve jutarnje kafe svakodnevni je ritual mnogih. Dok jedni veruju da je to stvar prirode, drugi se plaše da nije u pitanju neki zdravstveni problem.
Stoga su naučnici sa Univerziteta u Teksasu sproveli istraživanje upravo na ovu temu.
Oni su tokom svog istraživanja tri dana pacovima davali kafu koja je podstakla pokretljivost mišića creva i to nezavisno od doze kofeina.
„Pacovima se nakon tri dana konzumiranja kafea povećala pokretljivost mišića tankog creva. To znači da su pacovi, baš kao i ljudi, nakon kafe morali da obave veliku nuždu. Čak se i broj bakterija u njihovom izmetu smanjio. Zanimljivo je da su ovi efekti nezavisni od kofeina, jer je slično na njihovu probavu delovala i beskofeinska kafa”, rekao je vodeći autor studije Šuan Ženg Ši za britanski “Mirror”.
Pretpostavlja se da su za laksativno delovanje kafe zaslužna njena kisela svojstva. Dokazano je da viši nivo želudačne kiseline, koja nastaje zahvaljujući hlorogenoj kiselini iz kafe, aktivira rad probavnog sistema.
Dakle, kada vas idući puta kafa natera da posetite WC, znajte da je do kafe i da je sa vašim zdravljem sve uredu.
Bonus:
Mnogi se pitaju da li je kafa zdrava za naše telo, pitanje koje stručnjaci često postavljaju. Naravno da to pruža brojne pogodnosti organizma, ne postoje neke stvari na koje morate obratiti pažnju.
Kafa je bitan antioksidans, pa je čak dokazano kako i u nekim situacijama, razvoj malignih ćelija – ali ukoliko kafu pijete prazan stomak, onda stvari i nisu tako pozitivne.
Šoljica čiste crne kafe u praznom želucu podstiče stvaranje želudačne kiseline što posebno šteti ljudima sa gastritisom. Čak ni zdravi stomaci nisu pošteđeni, jer pojačano lučenje kiseline će vam izazvati nelagodu tokom jela i smetnje kod probave.
A protein koje ne uspe da provari izazivaju nadutost, žgaravicu, povraćanje, iritaciju, upalu, pa čak i rak debelog creva. Stoga stručnjaci preporučuju da pre kafe pojedete krišku hleba.