Najnovija istraživanja pokazuju da bi kontroverzna navika mokrenja pod tušem mogla imati pozitivne efekte ne samo na zdravlje već i na životnu sredinu, preneo je Abcotechbrand.com. Naime, prema njihovoj anketi, čak 61 odsto ispitanika priznalo je da ponekad mokri dok se tušira, dok je 39 odsto tvrdilo da im to nikada ne bi palo na pamet. Ova naizgled trivijalna navika izazvala je interesovanje stručnjaka zbog mogućih zdravstvenih i ekoloških prednosti koje bi mogla doneti.
Lekar opšte prakse dr Hana Patel objašnjava za Dejli star da zvuk tekuće vode može da ima smirujući efekat na telo, stimulišući aktivnost parasimpatičkog nervnog sistema (PNS). „Muškarci sa problemima mokraćne bešike otkrili su da im slušanje zvuka tekuće vode pomaže“, rekao je dr Patel i dodao da upravo ovaj umirujući efekat može da olakša mokrenje. Klinika Klivlend objašnjava da PNS pomaže telu da se opusti nakon stresnih situacija i reguliše procese kao što su varenje i opuštanje mišića disajnih puteva kada smo opušteni.
Instinktivna reakcija
Osim zdravstvenih koristi, stručnjaci sa Univerziteta Svinbern tvrde da zvuk vode može da stimuliše parasimpatički sistem i pripremi bešiku za pražnjenje. Ovaj efekat, sličan klasičnom uslovljavanju koji je otkrio Ivan Pavlov, može nastati usled stalnog povezivanja zvuka vode sa mokrenjem tokom života, stvarajući instinktivnu reakciju.
Međutim, mišljenja nisu jednoglasna. Fizioterapeutkinja dr Ališa Džefri-Tomas upozorava da žene nisu anatomski prilagođene da mokre u stojećem položaju, jer to može da ometa opuštanje mišića karličnog dna. U TikTok video snimku, Džefri-Tomas navodi da mokrenje dok stoji može imati negativan uticaj na zdravlje karlice žena.
S druge strane, mokrenje pod tušem može značajno smanjiti potrošnju vode. Prema Univerzitetu Prinston, jedno ispiranje toaleta troši oko 26 litara vode. Mičigen dejli dodaje da se izbegavanjem ispiranja vode čak i jednom dnevno, potrošnja vode može smanjiti za čak 23 litra, što doprinosi uštedi vode i snižava mesečne račune.
Ostaje pitanje da li će se navika mokrenja pod tušem popularisati kao ekološki i zdrava praksa ili će većina ostati pri stavu da je toalet jedino mesto za mokrenje.
(Klik.hr)