„Pustiti sredstva da deluju je od suštinskog značaja za efikasno čišćenje„
Kada čistimo, trudimo se da to uradimo što je brže moguće. Ono što možda ne znate je da ako požurite sa procesom, vaš dom možda neće biti čist.
Prema mišljenju Dženis Stjuart, vlasnica „Castle Keepers House Cleaning“ u Južnoj Karolini, „pustiti sredstva da deluju je od suštinskog značaja za efikasno čišćenje„.
Ovo se posebno odnosi na dezinfekciona sredstva, objašnjava ona, kojima je potrebno vreme kontakt da ubiju klice i bakterije.
Za proizvode kao što su sredstva za čišćenje ili odmašćivači za slavine, duže vreme zadržavanja omogućava im da efikasnije razbiju prljavštinu ili masnoću.
Kada aktivnim sastojcima date vremena da deluju, Stjuart kaže da je potrebno manje fizičkog rada kao što je ribanje, a ponovljene primene (stvarajući nepotrebno izlaganje hemikalijama) su svedene na minimum.
Dva termina, vreme zadržavanja i vreme kontakta – iako zvuče kao sinonimi, nisu slučajno tu. Stjuart naglašava da zapravo imaju odvojenu upotrebu. Prvi je širi i odnosi se na sredstva za čišćenje, dok se drugi posebno koristi za dezinfekciona sredstva i sredstva za dezinfekciju.
„Oba termina se odnose na vreme koje je proizvodu potrebno da ostane na površini da bi se postigao željeni efekat“, objašnjava Stjuart.
Kako dalje kaže. „vreme zadržavanja i kontakta podrazumeva aktivan proces u kome sredstvo za čišćenje ili dezinfekciju aktivno radi tokom tog vremena na čišćenju ili dezinfekciji“.
Jedina razlika su njihovi regulatorni zahtevi.
„Vreme kontakta je često zakonski definisano na etiketama za dezinfekciju, dok je vreme zadržavanja više praktična preporuka“.
Takođe postoji razlika u ishodu primene: vreme zadržavanja poboljšava čišćenje, a vreme kontakta obezbeđuje kontrolu patogena.
„Proizvodi za čišćenje i dezinfekciju često navode preporučeno vreme zadržavanja ili kontakta, što osigurava da ih pravilno koristite“, kaže Stjuart. Takođe možete koristiti ovaj njen savet kao brzu referencu.
Sredstva za dezinfekciju (sprejovi, maramice): tri do 10 minuta za ubijanje bakterija i virusa.
Sredstva za čišćenje tuša: pet do 15 minuta za razbijanje naslaga, u zavisnosti od nivoa prljavštine.
Odmašćivači (sredstva za čišćenje kuhinje): pet do 10 minuta da se rastvore masnoće.
Sredstva za čišćenje WC šolje: 10 do15 minuta za uklanjanje mrlja i dezinfekciju.
Višenamenska sredstva za čišćenje (ne posebno dezinfikujuća): jedan do tri minuta za lagano čišćenje.
Sredstva za uklanjanje mrlja (na površinama kao što su radne ploče): 15 do 30 minuta ili duže za tvrdokorne mrlje, prenosi Slobodna Dalmacija.