Sa dolaskom hladnijih dana, sve je teže ujutro ustati iz toplog kreveta. Svi volimo da ostanemo nekoliko minuta duže ispod toplog jorgana, zamišljajući kako bi bilo lepo da ne moramo da ustajemo i izlazimo na hladno.
Verujte nam, miševi, pacovi i drugi glodari misle na isti način. I njima je cilj da se zagreju, a njima je svakako toplije – pod vašim krovom. Teško je otarasiti se ovih neželjenih „cimera“ kada se jednom zavuku na tavane ili podrume, odakle im je put otvoren do ostatka vašeg doma.
Sigurno ste pročitali šta treba raditi kad vam se miš zavuče u dom, ali možda bi bilo dobro poraditi i na prevenciji da do toga ne dođe. Za početak, potrudite se da vam okućnica bude dobro održavana, a prostore poput podruma i tavana ne zatrpavajte materijalima u koje bi miševi mogli da se zavuku. Kad ste to uradili, zatvorite sve prolaze kroz koje bi se glodari mogli da probiju u vaš dom.
Poznato je da miševi i pacovi zubima probijaju put kroz razne prirodne i sintetičke materijale, stoga krpljenje rupa penom ne dolazi u obzir – mišu je dovoljna rupica prečnika 7 milimetara da uđe u vaš dom. Kako ih onda zaustaviti?
Da biste začepili rupe kroz koje sumnjate da bi glodari mogli ući u vaš dom, dovoljno je koristiti komad čelične vune. Reč je o materijalu koji se koristi u domaćinstvu, a moguće ga je nabaviti u trgovačkim lancima. Čelična se vuna sastoji od vlakana oštrih rubova, koja nanose bol glodarima pri pokušaju žvakanja. Zato, nakon što se jednom sretnu s čeličnom vunom, glodari je zaobilaze u širokom luku.
Stoga sve rupe i pukotine koje predstavljaju potencijalnu opasnost ispunite čeličnom vunom i možete biti na miru. Naravno, setite se zatvarati i vrata – miševima nema bolje dobrodošlice od samo pritvorenih ulaznih vrata.
(Jutarnji.hr)