Jedan od omiljenih napitaka koji je neizostavan deo jutarnjih rituala, jeste kafa. Osim toga što trenutno podiže energiju i razbuđuje nas, neke studije pokazale su da može smanjiti rizik od srčanih bolesti i dijabetesa, dok takođe može uticati i na zdravlje jetre.

Istraživanja su pokazala da kafa ima hepatoprotektivni efekat, što znači da štiti jetru od oštećenja. Pre nego što saznate kako sve kafa utiče na jetru, imajte na umu da se to odnosi na crnu kafu, bez ikakvih dodataka, a da sve što u nju dodajete može da umanji efekte koje ima.

Veruje se da kafa može da štiti od fibroze jetre

Fibroza jetre predstavlja ozbiljan zdravstveni problem koji se javlja usled nagomilavanja ožiljačnog tkiva na jetri. Vremenom to počinje da utiče na funkcionisanje jetre, ali u ranijim fazama fibroza može da se “preokrene” promenom životnih navika i primenom adekvatnih lekova.

Jedna studija objavljena u Žurnalu hepatologije utvrdila je da redovno konzumiranje kafa (i čaja) pomaže u smanjenju rizika od fibroze jetre. Jedan od načina da se testira fibroza je merenjem čvrstine jetre, a ova studija je pokazala da je taj organ “mekaniji” kod onih koji piju kafu.

Kafa dobro deluje na enzime

U jetri se nalaze enzimi koji ubrzavaju određene procese u telu, poput razlaganja i izbacivanja toksina, proizvodnje žuči i slično. Ako telo proizvodi previše enzima, oni mogu da dospeju u krvotok, što može da bude znak oštećenja ili bolesti jetre. Istraživanja su pokazala da konzumiranje kafe može da smanji koncentraciju enzima u jetri, time smanjujući i rizik od bolesti i oštećenja tog organa.

Oprezno s količinom

Osim toga što može pozitivno da utiče na organizam, kafa takođe može biti i negativna ukoliko preteramo sa konzumacijom. Takođe, ljudi koji imaju ozbiljnijih zdravstvenih problema najbolje je da se o konzumaciji kafe posavetuju sa svojim lekarom.

Trenutno: Se čita...

Najnovije: Na portalu