Od čišćenja prozora do uklanjanja neprijatnih mirisa i mrlja, kukuruzni skrob, koji je na našem tržištu poznatiji kao „gustin“, osim za pravljenje kolača, može se koristiti i za čišćenje gotovo svih površina u kući. Reč je o jeftinom sastojku koji se često nalazi u kuhinjskim ormarićima, ali je manje poznato da je ovaj dodatak za zgušnjavanje posuđa i testa takođe odlična ekološki alternativa jakim sredstvima za čišćenje i da deluje i na neke tvrdokorne mrlje.
Nanet direktno po mrljama ili pomešan sa toplom vodom ili alkoholnim sirćetom, ovaj sastojak „čini čuda” za mnoge površine, a među onima koji se najčešće pominju u grupama na društvenim mrežama su zagoreli tiganji i šerpe, ali i prozori, plišane životinje i nameštaj su takođe na listi predmeta koje kukuruzni skrob efikasno čisti. U nastavku predstavljamo šta treba da uradite da bi vaši predmeti i površine zablistali kao novi uz malo prljavštine.
1. Šerpe, tiganji i sudopera
Pomešajte toplu vodu sa kukuruznim skrobom u razmeri 1:2 i dobićete jednostavno, neabrazivno sredstvo za ribanje koje možete koristiti na skoro svemu u kuhinji. Koristite ovu pastu za temeljno ribanje mrlja sa šerpi, tiganja, ploča za kuvanje, pa čak i površine kuhinjskog sudopera.
2. Staklo i prozori
Kukuruzni skrob je odličan prirodni čistač stakla. Pomešajte jednu kašiku kukuruznog skroba i sirćeta sa 2 šolje vode i mešajte dok se svi sastojci ne sjedine. Dobijenu tečnost sipajte u bocu sa raspršivačem i operite prozore kao što biste radili sa namenskim proizvodom. Mrlje i otisci prstiju će nestati u trenu.
3. Masne mrlje na odeći
Sipajte kašičicu kukuruznog skroba direktno na masnu mrlju na komadu odeće i ostavite da odstoji oko 12 sati. Zatim uklonite višak kukuruznog skroba, a odeću stavite u mašinu za pranje veša sa odgovarajućim komadima i operite je na programu na kom je inače perete. Kukuruzni skrob će izvući mast pravo iz tkanine i ukloniti je sa odeće, a ovaj metod najbolje funkcioniše ako ga nanesete kada je mrlja još nova i nije se osušila, ali ipak može pomoći kod starijih.
4. Smrad iz obuće
Kukuruzni skrob može da apsorbuje mirise i vlagu iz cipela koje imaju neprijatan miris. Pospite kukuruznim skrobom po unutrašnjosti čizama i cipela nakon što ih skinete i ostavite ih tako preko noći, a sledećeg jutra istresite iz njih. Kukuruzni skrob upija mirise i vlagu, ostavljajući vaše cipele sveže i suve, a da biste ga uspešnije uklonili, možete to učiniti usisivačem.
5. Mrlje i smrad na tepisima
Tepisi i prostirke možete očistiti kukuruznim skrobom tako što ćete ih posuti ovim sastojkom i ostaviti da odstoji dvadeset minuta, a zatim ga usisati. Kukuruzni skrob će apsorbovati neprijatne mirise i prljavštinu, a odličan je i za uklanjanje masnih mrlja sa tepiha. U tom slučaju ćete kukuruzni skrob ostaviti na mrlji još malo, a zatim ga ukloniti usisivačem i isprati četkom.
6. Plišane igračke
Ako vaše plišane igračke imaju neprijatan miris od stajanja, a ne možete da ih stavite u veš mašinu, i tu će pomoći „svemoćni“ kukuruzni skrob. Obilno ga pospite po igrački, a zatim je nežno utrljajte ili četkajte da biste dobro rasporedili sastojak po celoj površini igračke. Kukuruzni skrob će apsorbovati prljavštinu, ulja i mirise, a efekat će biti bolji ako ga ostavite preko noći na igračkama i sledećeg dana jednostavno uklonite.
(Jutarnji.hr)