Države su Italija, Letonija, Litvanija i Turska. A pogađate li šta je zabranjeno?
Naime, u tim zemljama zabranjeno je pušenje u automobilu, kako je preneo Euronews.
Postoje tri glavne prakse u regulisanju pušenja u automobilima: zemlje mogu da ne primene nikakvu zabranu, delimičnu ili potpunu zabranu.
Prema SFP-u, pušenje u automobilima je potpuno zabranjeno u samo tri zemlje EU od 2022. To su Italija, Letonija i Litvanija. Takođe je potpuno zabranjen u Turskoj, zemlji kandidatu.
Delimične zabrane pušenja u automobilima postale su popularnije u poslednjoj deceniji. Jedanaest zemalja EU uvelo je delimične zabrane, koje se uglavnom bave pušenjem u automobilima sa decom mlađom od 18 godina.
Ove zemlje su: Austrija, Belgija, Kipar, Finska, Francuska, Grčka, Irska, Luksemburg, Malta, Slovačka i Slovenija. Pušenje u automobilima je takođe delimično zabranjeno u Velikoj Britaniji, za ukupno 12 od 39 zemalja.
Samo Irska uzima u obzir trudnice: Šta su delimične zabrane?
Delimične zabrane su uglavnom zabrane koje izričito zabranjuju pušenje u automobilima kada su prisutna deca mlađa od 18 godina. Ova starosna granica je 12 godina u Luksemburgu, 15 godina u Finskoj i 16 godina na Kipru.
Samo u Irskoj delimičnom zabranom se uzima u obzir i prisustvo trudnica prema SFP-u. U Irskoj je zabranjeno pušenje u automobilima ako je prisutna trudnica.
Nema zabrane u 60% evropskih zemalja
U većini evropskih zemalja još uvek nema zabrane. Pušenje u automobilima je dozvoljeno u 13 država članica EU i 23 od 39 zemalja u Evropi, što je jednako zabrani u šest od svakih 10 država.
Zemlje bez zabrane su Bugarska, Hrvatska, Češka, Danska, Estonija, Nemačka, Mađarska, Holandija, Poljska, Portugal, Rumunija, Španija, Švedska, Albanija, Bosna i Hercegovina, Island, Crna Gora, Severna Makedonija, Norveška, Srbija, Švajcarska i Ukrajina.