Hrizanteme su u narodu još poznate i kao zimske ruže, a kraj septembra i početak oktobra je pravo vreme za njihovu sadnju.
Hrizanteme spadaju u red višegodišnjih biljaka, mada ukoliko živite u planinskim područjima ili mestima gde su zime jaki mraz nekada ipak može da ih uništi.
Zimske ruže, kako ih mnogi zovu, potiču iz istočne Azije, a ime su dobile po žutim cvetovima od grčke reči chrysos koja znači zlatan i anthemon – cvet.
Iako se u imenu ovog cveća naglašava žuta boja, hrizanteme mogu biti raznih boja – žute, bordo, ljubičaste, roze, crvene, bele, šarene… Rastu žbunasto, razmnožavaju se sadnjom semena, ili iz reznica.
Hrizanteme se mogu držati i na osunčanim mestima, kao i u hladovini. U prvom slučaju je bolje birati one biljke sa više pupoljaka, a u drugom one sa više cvetova. Najbolje je kupiti nekoliko saksija sa biljkama u različitim fazama cvetanja.
Kada je u fazi cvetanja najvažnije je da hrizantema ima dovoljno vode, zato je potrebno svakodnevno zalivanje. Za nju je najbolje humusno zemljište. Iako voli vodu ne treba da pliva u njoj, pa treba zalivati svakog dana, ali s malim količinama vode.
Kako biste ih sačuvali i tokom leta, redovno ih zalivajte i ne dozvolite da krenu da se suše.
Ukoliko želite da ih iz saksije presadite u zemlju to je najbolje da uradite tokom proleća i leta, jer je biljci potrebno par meseci da se lepo ukoreni. U suprotnom su joj šanse da preživi zimu i mrazeve manje, piše Novi.ba.
Ako pak uzimate one sa već formiranim busenom nemate brigu da će se osušiti, ali je sada, krajem septembra i početkom oktobra pravo vreme za njihovu sadnju.
Kao prihranu možete koristiti neko od đubriva koje su namenjen za biljke i za cvetanje i time ćete obezbediti da vam one cvetaju od rane jeseni skoro do kraja zime.