Kada je u pitanju skladištenje zimnice, džemova i druge hrane u teglama, njihovo održavanje svežim što je duže moguće kako bi se smanjio otpad može biti težak zadatak. Kada se tegla otvori, kiseonik ulazi u nju, a hrana je izložena svim elementima u kuhinji, što je čini podložnijom kvarenju. Dok većina ljudi jednostavno čuva otvorene tegle u frižideru, postoji nekonvencionalan trik koji sugeriše alternativni način da se spreči kvarenje hrane: okretanje tegli naopačke, prenosi Express.

Ideja iza ovog trika je da skladištenjem tegle naopačke, hrana bude manje izložena vazduhu, što može usporiti rast buđi i bakterija. Iako to neće nužno učiniti hranu „svežijom“, može pomoći da se produži rok trajanja određene konzervirane hrane sprečavanjem kvarenja na duži period. Metoda funkcioniše tako što ograničava kontakt između hrane i vazduha na vrhu tegle, gde je najverovatnije da će se formirati buđ.

Trejsi Raderford, urednica hrane na taste.com.au, sama je isprobala ovaj trik. Ona je podelila svoje iskustvo sa paradajz pastom, rekavši: „Okrećem teglu naopako i nežno je kuckam po dasci za sečenje tako da pasta padne na vrh jer nije baš tečna.“ Ova jednostavna tehnika, napominje ona, pomaže u usporavanju rasta buđi, uobičajenog problema sa paradajz pastom u teglama. Trik je prvi put primećen na sada zatvorenoj Fejsbuk stranici pre nekoliko godina, ali je od tada ostao popularan savet za ljubitelje hrane. Gulista Alison Adams takođe je podelila svoje iskustvo, rekavši: „Uvek čuvam svoju paradajz pastu naopako. Ne samo da sprečava pojavu buđi, već znači i da kada se sos skoro završi, ne mučite se da biste sastrugali dno.“

Čini se da ovaj trik posebno dobro funkcioniše sa gušćim proizvodima, poput paradajz paste i salse. Okretanjem tegle naopačke, gravitacija pomaže da se sadržaj slegne na vrh, a to smanjuje mogućnost zadržavanja bakterija na izloženim delovima. Iako ovaj trik ne zaustavlja u potpunosti rast buđi, svakako ga može usporiti, što je korisno za sprečavanje bacanja hrane.

Kejti Moir, viši savetnik za mikrobiologiju hrane u CSIRO Agriculture and Food, objasnila je da okretanje tegli naopačke ne mora nužno da održava hranu svežom, ali usporava rast štetnih bakterija na neko vreme. Rekla je: „Okretanjem tegle naopako, ta oblast na kojoj je plesan možda pala kada ste otvorili teglu sada je stisnuta o poklopac bez puno vazduha, što otežava rast.“ Smanjenje izloženosti vazduhu je ključni faktor koji pomaže da se odloži kvarenje. Međutim, ona je takođe primetila da neke bakterije i dalje mogu da rastu, čak i bez vazduha, tako da trik nije savršeno rešenje.

Moir je takođe primetio da se komercijalno obrađena hrana, kao što je sos za testenine i drugi proizvodi u tegli, zapečaćena tokom proizvodnje kako bi se sprečio ulazak mikroorganizama. Međutim, kada se jednom otvori, hrana je izložena okruženju i mikrobima prisutnim u vašoj kuhinji. Ključ za usporavanje kvarenja, kaže ona, je da se minimizira vreme koje tegle ostaju otvorene i uvek koristite čistu kašiku kada vadite sadržaj.

Iako skladištenje tegli naopačke možda nije čudesno rešenje za sprečavanje kvarenja, ono svakako može pomoći u smanjenju brzine rasta buđi i bakterija. Ograničavanjem izlaganja vazduhu i držanjem hrane čvršće zatvorenom, ovaj trik pruža jednostavan način da produžite rok trajanja vaših sosova. Samo budite sigurni da ovo kombinujete sa drugim najboljim praksama, kao što je čuvanje otvorenih boca u frižideru i korišćenje čistog pribora da biste smanjili rizik od kontaminacije. Ova tehnika može biti zgodan alat u vašoj kuhinji za smanjenje otpada i izvlačenje više iz hrane u teglama.

(Jutarnji.hr)

Trenutno: Se čita...

Najnovije: Na portalu