Kirija je daleko najskuplja stavka, a ostali troškovi se brzo gomilaju…
Youtuber Lovra, koji već neko vreme živi i radi u Nemačkoj, podelio je detaljan pregled svojih mesečnih troškova, ističući koliko je novca potrebno za udoban život četvoročlane porodice. Njegove brojke govore da je za normalan život potrebno između 3.000 i 4.000 evra mesečno, što je izazvalo mnoge reakcije i komentare drugih iseljenika.
Najveći finansijski izazov u Nemačkoj je iznajmljivanje stana. Lovra živi u novoj zgradi u regionu Bodenskog jezera, koja se po cenama može porediti sa centrima velikih gradova kao što su Minhen, Berlin i Štutgart. Njegov stan od 98 kvadrata košta 1.465 evra mesečno i u tu cenu su uračunati troškovi grejanja i tople vode, ali ne i parking. Za jedno garažno mesto i spoljni parking izdvaja se dodatnih 150 evra mesečno.
Odvoz otpada nije uračunat u zakupninu, pa se na godišnjem nivou ovaj trošak kreće oko 170 evra, što se svodi na 15 evra mesečno. Struja se plaća posebno, a njihov mesečni račun je oko 90 evra. Uz to, internet uslugu plaćaju 38,99 evra, dok je obavezna televizijska pretplata (GZ) 18,36 evra.
Nemački sistem nudi razne vrste osiguranja, a Lovra izdvaja dva koja smatra neophodnima. Prvo je osiguranje od odgovornosti (Haftpflichtversicherung), koje pokriva štetu nanesenu trećim osobama, poput razbijenog telefona ili oštećenja stakla. Godišnja premija za celu porodicu iznosi oko 80 evra. Drugo je međunarodno zdravstveno osiguranje (Auslandsversicherung), koje pokriva troškove lečenja izvan Nemačke. To osiguranje ih je već spasilo velikog troška prilikom putovanja, a košta samo 35 evra godišnje. Ukupno za ova dva osiguranja izdvajaju 115 evra godišnje.
Veliki deo kućnog budžeta troši se na automobile. Porodica koristi dva vozila – veće sa kasko osiguranjem i manje. Godišnje osiguranje za oba automobila košta 1.600 evra, što je oko 135 evra mesečno. Još jedna značajna stavka je gorivo, sa prosečnom potrošnjom od 200 evra mesečno. Porez na automobile varira – za manji automobil plaćaju oko 34 evra godišnje, dok je za veći automobil 240 evra. Redovni servisi i popravke su takođe uzeti u obzir, sa procenjenim troškovima od 60€ mesečno.
Mnogi su iznenađeni
Njegova deca idu u školu i tamo ručaju, što ih košta 120 evra mesečno. Osim toga, svakog meseca izdvajaju po 100 evra za džeparac. Školski prevoz za oba deteta košta 80 evra mesečno, a dodatne aktivnosti poput sporta, klavira i gitare koštaju ih ukupno 180 evra. Što se hrane tiče, Lovra priznaje da ne vodi detaljnu evidenciju, ali procenjuje da četvoročlana porodica na hranu mesečno troši oko 700 evra. Ova cifra varira, ali kako ističe, sa porastom cena, troškovi hrane su u poslednje vreme značajno porasli.
Pored osnovnih životnih potreba, tu su i troškovi kao što su odeća, lična higijena i slobodne aktivnosti. Porodica troši u proseku 100 evra mesečno na odeću. Iako ne puše i nemaju kredite, Lovra naglašava da mnogi ljudi u Nemačkoj potroše značajan deo prihoda na ove stvari. Slobodno vreme takođe ima svoje troškove – bilo da se radi o izlasku na večeru, jednodnevnom izletu ili nekoj drugoj aktivnosti, uvek postoji dodatni trošak.
Sabirajući sve troškove, dolazimo do cifre od 3.760 evra mesečno. Međutim, mnogi su primetili da je u svojoj računici izostavio troškove higijenskih potrepština, kućnih potrepština, frizera i obuće, što dodatno poskupljuje život.
Nakon što je objavio svoj pregled troškova, usledili su brojni komentari. Neki su tvrdili da je iznos koji troši suviše nizak i da stvarni troškovi života u Nemačkoj daleko premašuju 4.000 evra mesečno. Drugi su upoređivali situaciju sa drugim evropskim zemljama, navodeći da ni Austrija, Skandinavija ili čak delovi Balkana nisu ništa jeftiniji. Mnogi su ga pitali zašto nije kupio stan, na šta je on odgovarao da su cene nekretnina previsoke i da bi za četvorosoban stan trebalo da izdvojite između 500.000 i 700.000 evra, što trenutno nije opcija.
Zaključak? Život u Nemačkoj može biti finansijski zahtevan, a budžetiranje je ključno za održavanje stabilne finansijske situacije. Lovrina priča pokazuje kako su troškovi života visoki, ali se uz dobar plan mogu držati pod kontrolom. Ipak, s obzirom na poskupljenje, čini se da u Nemačkoj, kao i u mnogim drugim evropskim zemljama, život poskupljuje.
(Klik.hr)