Izbegavajte kuvanje ili dugotrajno čuvanje kiselih ili slanih namirnica u foliji

Da li često koristite aluminijumsku foliju kada pečete nešto u rerni? To je prilično uobičajena praksa, ali nedavno su se na TikToku pojavile teorije da kuvanje sa aluminijumskom folijom može predstavljati zdravstveni rizik i izazvati trovanje…
U većini slučajeva, kuvanje sa aluminijumskom folijom nije nešto zbog čega bi trebalo da brinete, prenosi Huffpost.

Aluminijumska folija je generalno sigurna za kuvanje na uobičajenim temperaturama u rerni“, rekao je predsednik Programa za bezbednost hrane Nacionalnog udruženja za zaštitu životne sredine Darin Detviler. Međutim, kao i sa mnogim aspektima ishrane, postoji nekoliko nijansi koje treba razmotriti.

Na primer, istraživanja pokazuju da kuvanje kiselih ili slanih namirnica na visokim temperaturama može dovesti do većeg oslobađanja aluminijuma u hranu koju kuvate.

„Visoke temperature, posebno kod kiselih namirnica poput paradajza, citrusa ili sirćeta, mogu izazvati prenos aluminijuma u hranu“, rekao je Detviler i dodaje:

„Iako su to obično male količine, prekomerni unos aluminijuma tokom vremena povezan je s potencijalnim zdravstvenim problemima, uključujući neurodegenerativne bolesti.“

„Američka agencija za hranu i lekove (FDA) navodi da se aluminijumska folija može sigurno koristiti na temperaturama do 200 °C“, rekla je Tamika Sims, starija direktorka komunikacija o tehnologiji hrane u Međunarodnom savetodavnom telu za informacije o hrani.

Džesika Gejvin, naučnica za ishranu, objasnila je da, iako postoji povećan rizik od oslobađanja aluminijuma prilikom kuvanja kiselih namirnica na visokoj temperaturi, rizik je i dalje nizak u većini slučajeva.

„Kako biste smanjili prenos aluminijuma, izbegavajte kuvanje ili dugotrajno čuvanje kiselih ili slanih namirnica u foliji, jer to može izazvati metalni ukus i oštećenja na foliji“, rekla je Gejvin.

„Rizik od kuvanja sa aluminijumskom folijom je nizak, sa otprilike 4% unosa aluminijuma koji dolazi iz predmeta kao što su pribor, metalni poslužavnici za roštilj ili folija“, rekla je Gejvin.

Ostatak aluminijuma unosimo kroz hranu, proizvode poput kozmetike, lekova i antiperspiranta, udahnutim česticama u vazduhu ili kroz pitku vodu. Zdrave osobe lako izlučuju male količine aluminijuma, ali osobe sa bolestima bubrega mogu zadržati veće količine, što može dovesti do zdravstvenih problema. S obzirom na to da je aluminijum metal, zabrinutost zbog oslobađanja aluminijuma u hranu iz folije je opravdana u određenim uslovima.

„Iako povremena upotreba folije predstavlja minimalan rizik, redovan unos većih količina može biti povezan sa zdravstvenim problemima, posebno za osobe s bubrežnim problemima koje možda imaju poteškoća u izlučivanju viška aluminijuma“, rekao je Detviler.

Trenutno: Se čita...

Najnovije: Na portalu