Električni uređaji troše električnu energiju čak i kada su u stanju pripravnosti ili kada ne rade. Ovo se naziva potrošnja energije u stanju mirovanja ili pasivna potrošnja energije.
Dok su uređaji isključeni, ali i dalje povezani na električnu mrežu, oni koriste manju količinu električne energije da bi radili unutrašnje komponente i funkcije, omogućavajući im da se brže uključe kada se ponovo uključe.
Ovo može uticati na ukupnu potrošnju energije u domaćinstvu, pa se preporučuje isključivanje električnih uređaja kada se ne koriste ili korišćenje utičnica sa prekidačima koji omogućavaju potpuno gašenje.
Koji uređaji koriste struju čak i kada su u režimu mirovanja ili kada su isključeni?
1. Televizor
Većina modernih televizora ima funkcije pripravnosti koje omogućavaju brže pokretanje i ažuriranje u pozadini. To znači da koriste struju čak i kada su isključeni.
2. Računari i laptopovi
Neki računari i laptopovi ostaju povezani na Internet i primaju ažuriranja čak i kada su u režimu spavanja, što rezultira pasivnom potrošnjom energije.
3. Punjači za mobilne uređaje
Kada su priključeni oni, ali ne i telefon ili tablet, oni koriste određenu količinu električne energije.
4. Audio i video sistemi
Pojačala, prijemnici i drugi audio-video uređaji često imaju režim pripravnosti koji čuva određene funkcije, kao što su daljinski upravljači.
5. Kuhinjski aparati
Neki uređaji, kao što su mikrotalasne pećnice i aparati za kafu, imaju režim pripravnosti ili funkcije koje troše struju čak i kada se ne koriste aktivno.
Kako smanjiti pasivnu potrošnju energije uređaja u režimu mirovanja
1. Isključite uređaje
Kada nisu u upotrebi, isključite uređaje ili ih izvucite iz produžnog kabla.
2. Izaberite energetski efikasne modele
Kada kupujete nove uređaje, birajte modele koji imaju nisku potrošnju energije u stanju pripravnosti.
3. Ažurirajte uređaje
Neki uređaji imaju mogućnost automatskog ažuriranja u pozadini. Redovno proveravajte i ažurirajte podešavanja uređaja da biste poboljšali energetsku efikasnost.
4. Razmislite o korišćenju tajmera
Tajmeri se mogu programirati da isključuju uređaje u određeno vreme, na primer noću ili tokom radnog vremena.