Vilijam Šekspir je napisao čuvenu izreku: „Budi veran sebi“. Ova mudrost je posebno istinita kada je u pitanju inteligencija, jer prava inteligencija nije pretvaranje ili prikazivanje; radi se o stalnom učenju, istinskoj radoznalosti, empatiji i samosvesti.

Ovo je 5 jasnih znakova da se neko samo pretvara da je inteligentan.

1. Previše pojednostavljuju sve

Zaista inteligentni ljudiznaju da je život složen. Oni cene nijanse, prihvataju sive oblasti i uspevaju u poniranju u zamršene teme.

S druge strane, oni koji se pretvaraju da su inteligentni često pribegavaju preteranom pojednostavljivanju. Oni imaju tendenciju da sve svode na osnovne, crno-bele pojmove. Oni će ponuditi jednostavne odgovore na složene probleme, izbegavajući bilo kakvu stvarnu dubinu ili analizu.

2. Uvek moraju biti u pravu

Čak i kada im se predoče jasni dokazi koji govore suprotno, takvi ljudi izvrću činjenice ili skreću razgovor samo da ne bi priznali svoju grešku. Za njih je važnije da zadrže svoju sliku inteligencije nego da uče ili rastu iz iskustva.

To je klasičan znak – neko ko uvek mora da bude u pravu verovatno prikriva nedostatak prave inteligencije. To je da prikrije svoju nesigurnost i pokuša da zaštiti svoj ego.

3. Zloupotrebljavaju velike reči

Jezik je moćno oruđe, a način na koji ga koristimo može otkriti mnogo o nama. Oni koji se pretvaraju da su inteligentni često zloupotrebljavaju velike reči u pokušaju da impresioniraju druge.

Ironično, studija objavljena u časopisu Applied Cognitive Psychology otkrila je da korišćenje složenog jezika gde bi jednostavniji jezik mogao da učini zapravo čini govornika manje inteligentnim. To je zato što je prava inteligencija često povezana sa jasnoćom i sposobnošću da se složeni koncepti jednostavno objasne.

4. Nedostaju im veštine kritičkog mišljenja

Inteligencija nije samo znanje, već i način na koji to znanje primenjujete. Veštine kritičkog mišljenja su ključni pokazatelj prave inteligencije.

Oni koji nisu toliko pametni kao što se pretvaraju da jesu često nemaju ove veštine. Umesto da dovode u pitanje informaciju ili da je posmatraju iz različitih uglova, oni je prihvataju na pravi način. Često donose prebrzo zaključke, a da ne odvoje vreme da analiziraju situaciju ili razmotre alternativne perspektive.

5. Nisu radoznali

Radoznalost je obeležje inteligencije – podstiče nas da učimo, istražujemo i razumemo svet oko nas.

Međutim, onima koji se pretvaraju da su inteligentni često nedostaje ova osobina. Zadovoljni su onim što znaju i pokazuju malo interesovanja da nauče više. Retko ćete ih čuti da postavljaju dodatna pitanja ili pokazuju iskreno interesovanje za nove ideje ili perspektive. Oni su više fokusirani na održavanje svoje fasade inteligencije nego na širenje znanja.

(Sensa.hr)

Trenutno: Se čita...

Najnovije: Na portalu