Novac je neminovnost za život. Iako na svetu postoji veliki jaz između ekstremno bogatih i veoma siromašnih ljudi, činjenica je da svako prva znanja o novcu nauči u kući, od roditelja.

Roditelji su naši prvi učitelji. Koliko god da svako svojoj deci želi samo najbolje, neretko na svoje potomke prenese stavove koji im u budućnosti ne pomažu da žive kvalitetno.

Ovo su 4 rečenice i 4 glavna roditeljska stava koja utiču na formiranje stava o novcu, piše Life.

1. Biti večno „bez novca“
Ako dete stalno čuje od roditelja da nemaju novca, a to je razlog zašto ne dobije ono što želi, onda će biti nevolje. Kao rezultat toga, dete raste u osobu koja će na podsvesnom nivou biti uverena da bez ogromnog kapitala neće dobiti ništa. Ne vredi ni pokušavati.

Ako sada zaista nema novca, bolje je to detetu objasniti drugim rečima. Na primer, recite: „Imam novca samo za hranu“ ili „Trenutno nismo spremni da to kupimo. Hajde da planiramo kupovinu za sledeći mesec.“ Važno je da objasnite svom detetu zašto kupujete proizvode, a ne novu igračku.

2. „Prerano je da razmišljaš o novcu“
Reći detetu da mu je još rano da razmišlja o novcu je krajnje upitna odluka. Od ranog detinjstva može i treba decu učiti kako da upravljaju finansijama i planirate svoje troškove. Roditelji imaju moć da kod svog deteta razviju zdrave navike, objasne kako treba biti oprezan s novcem i raspodeliti ga. Ovaj pristup će vam pomoći da deci razvijete odgovoran odnos prema finansijskim odlukama i naučiti ih da donose odluke na osnovu informacija.

Takođe je važno zapamtiti da deca često posmatraju svoje roditelje i oponašaju njihovo ponašanje.

3. „Ako nisi bogat, nemaš od čega da počneš“
Često se ova fraza koristi kao šala, ali čak i u tom slučaju morate shvatiti da je deci često teško da razumeju sve nivoe ironije odraslih. Kao rezultat toga, negativan uticaj na budućnost vašeg deteta je zagarantovan. Izbegavajte da koristite ovu frazu čak i kao šalu.

Važno je češće podsećati dete da će, ako vredno radi na sebi, sigurno ostvariti sve svoje ciljeve i ceo život će mu ispasti onako kako želi.

4. „Ovde nema ništa tvoje, ako zaradiš, biće“
Roditelji često koriste takve ili slične fraze ne shvatajući štetu koju nanose. Deca koja „nemaju ništa“ obično idu na posao što je pre moguće, bez ikakvih veština i sposobnosti. I tu se postavlja pitanje kako onda da dete dobije sve potrebno znanje da bi u budućnosti postalo dobro plaćeni specijalista? I tu nastaje sukob i problem.

Finansijsko podizanje dece igra važnu ulogu u njihovoj budućnosti. Važno je biti izuzetno oprezan da naslednicima porodice ne kažete nepotrebne stvari. Štaviše, morate zapamtiti da dete aktivno posmatra svoje roditelje i imitira njihovo ponašanje.

(Stil/Sensa)

Trenutno: Se čita...

Najnovije: Na portalu