Stvari o kojima treba izbegavati govoriti pred decom…

Kada ste roditelji, vaši postupci predstavljaju snažan primer vašoj deci. Da li ste ikada razmišljali o tome kako određena ponašanja mogu uticati na njih, i pozitivno i negativno? Evo deset stvari koje treba izbegavati da radite pred svojom decom kako biste obezbedili podsticajno i pozitivno okruženje.

Boriti se glasno

Ozbiljne svađe mogu učiniti da se deca osećaju uznemireno i nesigurno. Kako odrastaju, možda će to shvatiti kao normalan način rešavanja sukoba.

Spuštajući jedno drugo

Kritikovanje vašeg partnera može u velikoj meri uticati na to kako deca gledaju na veze i može ih navesti da veruju da je prihvatljivo ponižavati druge.

Previše vremena ispred ekrana

Neprestano korišćenje telefona ili računara tokom porodičnog vremena može biti loš primer.

Spavanje u odvojenim sobama nakon svađe

Kada roditelji spavaju u odvojenim sobama nakon svađe, deca se mogu osećati nesigurno i misliti da svađe znače razdvajanje. Takođe utiče na to kako uče da se nose sa konfliktima.

Stalno kritikovanje

Stalne negativne povratne informacije o svemu što vaše dete radi mogu narušiti njegovo samopoštovanje i dovesti do borbe sa samopoštovanjem i samopouzdanjem.

Loše upravljanje novcem

Loše upravljanje novcem može zbuniti decu u vezi sa finansijama i dovesti ih do nezdravog stava prema trošenju i štednji.

Negativan govor tela

Negativni gestovi i izrazi mogu učiniti da se deca osećaju nesigurno i da stvore okruženje nelagodnosti i anksioznosti.

Govorenje o pitanjima odraslih

Deljenje problema odraslih može preplaviti decu. Možda se osećaju opterećeno ili pod stresom zbog problema koje ne razumeju u potpunosti.

Ignorisanje pravila

Nepravilna disciplina može zbuniti decu o tome šta je ispravno i otežati im da razumeju pravila i posledice.

Uključivanje u rizična ponašanja

Radnje poput pušenja i prekomernog pijenja mogu negativno uticati na decu jer često kopiraju ono što vide. Možda čak smatraju da su ova ponašanja poželjna.

Trenutno: Se čita...

Najnovije: Na portalu