Ništa nije neobično da vidite Japanku koja je u zrelim godinama, ali to ni na koji način nije uočljivo, sve dok vam ona sama ne kaže.
Glavni faktor dobrog izgleda Japanki jeste ishrana, kako piše Vita Clay.
Bogat jelovnik
Pogrešno je mišljenje da Japanci jedu samo suši. Naprotiv – njihov jelovnik je puno bogatiji i osim ribe sadrži plodove mora i začinsko bilje, povrće, soju, pirinač, voće, zeleni čaj…
Visokokalorična jela, kao i brza hrana, retko se mogu videti na njihovom tanjiru. Kod odabira hrane važno im je da bude sezonska i sveža, zimi jedu meso, ribu, supe i tople napitke, dok leti jedu plodove mora, hladne supe, salate i ramen.
Povrće se uvek reže na listove
Kuvanje, pečenje na žaru, kuvanje na pari, dinstanje na vrlo malo ulja – tako se priprema hrana u Japanu. Povrće se uvek reže na listove kako bi se što manje termički obradilo, a zadržalo što više hranljivih materija.
Prirodna lepota, boja i ukus su im na prvom mestu, zato su vrlo oprezni sa začinima i paze da ne preteraju i opterete želudac.
Jedu polako
Unos hrane za Japanke je čitav ritaul. Jedu polako, u malim zalogajima i malim porcijama. Hrana se retko dekoriše jer se insistira na prirodnom izgledu, a skoro nikad se ne stavljaju dva različita jela na isti tanjir jer se to smatra nedostatkom ukusa.
Uvek pirinač
Pirinač je sastavni deo skoro svakog jela u Japanu, a najčešće se priprema samo uz dodatak soli i maslaca.
Raznovrstan doručak
U Japanu praksa doručka je takva da se mora sastojati od različitih namirnica i nekoliko malih porcija. Trebalo bi biti nekoliko jela, obično riba, riža, omlet, miso supa, soja i malo povrća. Uz, naravno, čaj.
Nema slatkiša i kolača
Japanci retko jedu deserte, a kada i jedu, to je u malim količinama. Nemaju bombastične torte i kolače, a prave čak i sladoled od pirinča (moki). Ovo su slatkiši s niskim sadržajem šećera i mi ih verovatno ne bismo ni voleli – osim što je posledica konzumiranja istih savršeno ravan stomak.
(Espreso/najzena)