Pretpostavka koja stoji iza dijeta sa metaboličkom konfuzijom svodi se na ciklus kalorija, pri čemu se naizmenično kombinuju dani sa visokim sadržajem kalorija sa danima sa malo kalorija.
Smatra se da ovo utiče na metaboličku funkciju (povećava i zbunjuje metabolizam) zbog nedoslednosti kalorija koje se konzumiraju svakog dana.
Uz premeštanje kalorija, ovaj stil ishrane predlaže redovno vežbanje; međutim, ne postoje stroge smernice. Istraživanje objavljeno u Međunarodnom časopisu za preventivnu medicinu ukazuje da bi dijeta koja menja kalorije mogla dovesti do gubitka težine i masti.
Četiri nedelje nakon što su sledili ovaj dijetetski režim, učesnici studije su doživeli značajan gubitak težine. Osećaj sitosti se takođe povećava, a glad se smanjuje. Učesnici su nastavili da vide rezultate tokom jednomesečnog perioda praćenja.
Tokom procesa metaboličke konfuzije, kalorijski deficit se uspostavlja dok prelazite između dana sa niskim i visokim kalorijama i obavljate redovne vežbe. Istraživanja pokazuju da niskokalorična dijeta uključuje unos od 1.000 do 1.500 kalorija dnevno, sa deficitom od 500 do 750 kalorija dnevno što rezultira gubitkom težine.
Međutim, ovaj stil ishrane je dobio različite kritike zbog svoje restriktivne prirode, što njegovu održivost čini upitnom. Metabolička konfuzija verovatno nije održiva jer je prilično restriktivna, baš kao i mnoge druge modne dijete.
Ipak, preporučuje se obrazac ishrane koji promoviše ravnotežu, raznolikost i umerenost, koji ne samo da pomaže u ispunjavanju potreba za nutrijentima u potpunosti, već promoviše zdravo upravljanje težinom i održivost.