Crveni i beli pasulj se mogu koristiti u raznim jelima, dobar su izvor dijetetskih vlakana i smatraju se biljnim proteinima. Imaju malo masti i zasićenih masti, a bogate su hranljivim materijama kao što su kalcijum, gvožđe, cink, folna kiselina i kalijum.

Po čemu se razlikuju?

Crveni pasulj je lako prepoznati po jarko crvenom broju. Suvi crveni pasulj pre kuvanja je potrebno potopiti u vodu i kuvati dok potpuno ne omekša jer na spoljašnjoj ljusci sadrži toksine koji nakon kuvanja postaju bezopasni. Konzervirani pasulj je već kuvan i siguran za jelo, piše Livestrong.

Što se tiče nutritivnih prednosti, razlika između crvenog i belog pasulja je zanemarljiva. Pola šolje kuvanog crvenog pasulja bez dodane soli sadrži 112 kalorija i manje od 0,1 grama zasićenih masti. Isti deo ne sadrži trans masti, holesterol i sadrži 20,2 grama ugljenih hidrata, 6,5 grama vlakana i 7,7 grama proteina.

Pola šolje kuvanog belog pasulja bez dodane soli sadrži 104 kalorije i manje od 0,1 grama zasićenih masti. Isti deo ne sadrži trans masti, holesterol i sadrži 18,7 grama ugljenih hidrata, 6,2 grama vlakana i 7,4 grama proteina.

Kako jesti pasulj?

Preporučljivo je da se pasulj, beli ili crveni, potopi pre kuvanja, najmanje osam sati pre kuvanja, ili preko noći. Posle toga napunite šerpu vodom, dodajte pasulj, prokuvajte vodu, pa smanjite temperaturu i kuvajte pasulj dok ne omekša. Penu koja se stvara na površini vode poželjno je ukloniti dok se pasulj kuva. Dodajte začine po želji.

Kuvani beli pasulj, uključujući i one iz konzerve koji su već termički obrađeni, možete odmah da ubacite u druga jela – u supe, testenine, a možete koristiti beli pasulj umesto leblebije u receptu za humus za nešto drugačiji ukus.

Crveni pasulj je odličan dodatak jelima od pirinča. Osim toga, možete pomešati crveni, beli i crni pasulj da biste napravili krepki vegetarijanski čili.

Trenutno: Se čita...

Najnovije: Na portalu