Kada konzumirate prirodnu, organski uzgojenu hranu koja nije prerađena, možete očekivati pozitivne promene u svom fizičkom i emocionalnom zdravlju i smanjiti rizik od nekih hroničnih bolesti. Sadrže antiinflamatorne supstance koje dobro utiču na vaše telo.
Zdrava ishrana ne samo da smanjuje rizik od hroničnih bolesti, već i poboljšava raspoloženje i ukupan kvalitet života.
Dakle, koju hranu treba uključiti u svoju dnevnu ishranu? Donosimo vam listu od 20 superhrana koje nisu samo ukusne, već i korisne za vaše zdravlje.
1. Jaja
Jaja su puna zdravih masti i takođe su lako dostupna većini ljudi.
– Iako je tačno da samo jedno veliko žumance ima 200 mg holesterola – što ga čini jednim od najbogatijih izvora holesterola u ishrani – jaja sadrže i dodatne hranljive materije koje mogu pomoći u smanjenju rizika od srčanih oboljenja – kaže Harvard Health.
2. Avokado
Samo jedan avokado ima više kalijuma nego banana. Iako je avokado malo skuplji, vredi višestruko. Pun je zdravih masti, vitamina C i vitamina K. Pretvorite avokado u gvakamole, stavite ga na tost i uživajte u ukusnoj i zdravoj užini.
3. Losos
Masne ribe kao što su losos i skuša su izuzetno korisne za zdravlje.
– Pored omega-3 masnih kiselina, sadrži proteine, vitamine B, kalijum, selen i antioksidante – kaže Select Health. Možete napraviti posudu za poke od samo prva tri sastojka i imate činiju zdravlja.
4. Orasi
Orasi sadrže gvožđe i magnezijum i najbolje ih je jesti sirove. Orasi su odličan izvor alfa-linolenske kiseline (ALA), omega-3 masne kiseline koja je važna za smanjenje upale.
– Njihova antiinflamatorna jedinjenja mogu smanjiti rizik od srčanih bolesti – prema UC Davisu.
5. Rukola
Slično kao i kelj, rukola je povrće iz porodice krstaša. Prokulice, brokoli i karfiol takođe su deo ove porodice, a dodavanjem lisnatog povrća u ishranu telo dobija razne vitamine i antioksidante.
6. Brokoli
– Protuinflamatorna, antioksidantna i vlakna bogata svojstva brokolija podržavaju zdravlje srca i mogu pomoći u snižavanju holesterola, održavanju odgovarajućeg krvnog pritiska i promovisanju kardiovaskularnog zdravlja – kažu iz Nacionalnog instituta za zdravlje.
7. Borovnice
Prepune vitamina C i antocijana za zdravlje srca, borovnice imaju ozbiljan nutritivni efekat.
– Konkretno, borovnice imaju oko 25 različitih antocijana, koji se koriste u medicini već generacijama, dok druge bobice mogu imati samo dva ili tri – kaže dijetetičarka Anja Miler za kliniku Mejo.
8. Cimet
Cimet — posebno cejlonski tip — prepun je hranljivih sastojaka koji poboljšavaju zdravlje srca i šećer u krvi.
„Ne samo da je ukusan, već je pun antioksidanata, pomaže u smanjenju upale i poboljšava osetljivost na insulin“, kaže Select Health.
9. Prokelj
Sulforafan u prokulju čini ih superhranom. Pokazalo se da sulforafan smanjuje sposobnost ćelija raka da se razmnožavaju.
– To znači da može usporiti rast tumora ili smanjiti njegovu sposobnost širenja na druge delove tela – kaže MD Anderson Cancer Center.
10. Jagode
Jagode imaju malo šećera i mnogo hranljivih materija. Bobice svih vrsta su bogate antioksidansima i supstancama koje pomažu u borbi protiv oštećenja ćelija.
– Kada je reč o hrani koja ima odličan ukus i dobra je za vaše srce, teško je pobediti bobičasto voće – kaže Džons Hopkins Medicine.
11. Spanać
Sa malo kalorija i visokim sadržajem hranljivih materija, spanać je zaista superhrana. Veoma je jednostavan za upotrebu i dobro se slaže sa mnogim namirnicama. Sirov ili kuvan, spanać je odličan za salate, predjela, smutije i glavna jela.
12. Bademi
Bademi imaju malo ugljenih hidrata i puno zdravih masti, kalcijuma i antioksidanata. Grickajte bademe jer njihov sadržaj masti i vlakana pomaže u poboljšanju sitosti, tako da šaka badema može da obuzda glad i pomogne pri gubitku težine.
13. Masline
Masline su pune zdravih masti i imaju veliku nutritivnu vrednost. Iako se uglavnom sastoje od masti, one su mononezasićene masti, poznate po svojim zdravstvenim prednostima.
14. Slatki krompir
Slatki krompir ili slatki krompir puni su hranljivih materija poput kalijuma.
– Slatki krompir takođe obezbeđuje vitamin B6 i vitamin C, koji imaju moćne zdravstvene prednosti, vitamin B6 podstiče razvoj mozga kod dece i funkciju mozga kod odraslih. Takođe pomaže telu da proizvodi serotonin, hormon koji reguliše raspoloženje i pomaže vam da se nosite sa stresom. Vitamin C je antioksidant koji štiti vaše ćelije od slobodnih radikala, kaže UPMC HealthBeat.
15. Beli luk
Stručnjaci kažu da je sirovi beli luk bolji od kuvanog, ali je najbolji za zdravlje fermentisani beli luk. Jača imunitet, deluje protivupalno, poboljšava zdravlje kardiovaskularnog sistema i još mnogo toga, a da ne govorimo koliko poboljšava ukus bilo kog jela.
16. Zeleno lisnato povrće
Dobar su izvor vitamina A, vitamina C, kalcijuma i vlakana.
17. Grčki jogurt
Bogat proteinima i vitaminom B12, grčki jogurt je odlična užina.
– Grčki jogurt je bogat proteinima, što pomaže u promovisanju sitosti – kažu u Medicinskom centru UT.
18. Cela zrna
Cela zrna su bogata vlaknima i hranljivim materijama i pomažu u kontroli nivoa holesterola, težine i krvnog pritiska.
– Pomaže i da se smanji rizik od dijabetesa, srčanih oboljenja i drugih stanja – kažu iz klinike Mejo.
19. Pecan orasi
Pun zdravih masti, proteina i vlakana. Bademi, orasi makadamije, lešnici i pekani su prilično zdravi za srce.
20. Maslinovo ulje
Maslinovo ulje je puno zdravih masti i sastavni je deo mediteranske ishrane. Posebno ekstra devičansko maslinovo ulje je dobro za zdravlje. Pokazalo se da ima antioksidativna i antiinflamatorna svojstva, posebno zbog vrsta masti koje sadrži.